Sofosbuvir & Simeprevir ( Hepatit C’de En Yeni Tedaviler)

6 Aralık 2013’de FDA (Amerikan ve bağımsız ilaç onay kuruluşu) Hepatit C tedavisinde kullanılan bu iki yeni molekülün piyasaya girmesi ve tedavide kullanımı için onay verdi.

Her iki molekülün kullanıldığı hepatit c genotipleri şimdilik ayrı olmakla beraber bu gelişme hepatit c tedavisinde yaşanan devrimsel sürecin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Muhtemelen 2025’te gelişmiş ülkelerde bu hastalık yüzünden ölenlerin sayısı sıfıra indirilemeyecekse de toplum için ihmal edilebilir düzeyde az bir orana düşecek (neredeyse sıfır diyelim).

Ayrıca şu an faz II ve faz III araştırmaları yapılan yepyeni ve interferon iğnesi kullanılmadan uygulanacak oral (ağızdan) tedavilerle başarı şansları belli gruplarda %100 olmakla beraber ortalama %90-95 arası orandadır. O geliştirilen ilaçları daha sonra bir yazımızda anlatacağız.

Şimdilik FDA‘nın onay verdiği ve yakın zamanda Türkiye’de ruhsat alması beklenen bu iki molekülü kısaca anlatalım.

1. Sofosbuvir (Sovaldi)

sovaldiolysiomanset

Gilead firması tarafından üretilen ve piyasa adı Sovaldi olan bu molekül eskiden GS 7977 olarak bilinmekteydi. FDA 6 Aralık 2013’de Sofosbuvir’in interferon ve ribavirinle kombine olarak kullanılmasına onay verdi. Yani eski tedavi (İnterferon + Ribavirin + Telaprevir) üçlüsünden sadece Telaprevir çıkarıldı ve yerine bu yeni molekül Sofosbuvir eklendi. Tedavi süresi 24 haftadan 12 haftaya düşürüldü. Ayrıca Türkiye’de ve dünyada daha az bulunan genotip 2-3 ve 4 hastalarına da değişik yollardan bu ilacı kullanabilme onayı verildi.

Sonuç olarak yeni molekül Sofosbuvir’in bir önceki molekül Telaprevir’e (Incivo) oranla ne avantajları/dezavantajları var?

 1. Mevcut Telaprevirli 3’lü tedavinin ortalama tam başarı oranı : %70-75 lerde iken bu kombinasyonda telaprevirin çıkarılıp sofosbuvir eklenmesi ile başarı oranı ortalama : %90
 2. Yine mevcut tedavide 24 hafta (yaklaşık 6 ay) bir tedavi süresi varken bu kombinasyonda tedavi süresi 12 hafta (3 ay) gibi bir süre. Yarı yarıya bu süreyi düşürmek haftada bir defa vurulan interferon iğnesine yarı yarıya daha az maruz kalmak demektir. Ölümcül olmasa da hayat kalitesini fazlaca düşüren bu ilacı daha önce kullananlar anlattığım avantajı bileceklerdir.
 3. Telaprevirli 3’lü tedavide sık rastlanan ciddi yan etkiler görülebilmekteyken Sofosbuvir’in dahil olduğu yeni 3’lü kombinasyonda ciddi yan etki görülme sıklığı çok daha düşük.
 4. İlacın mevcut fiyatı bir dezavantaj. Şu anda kutusu 45.000 TL olarak Bakanlık sisteminde görünen ilacın tedavi maliyetinin en az 80-100 bin lira bandında olması beklenmekte. Mevcut ilaç Telaprevir  (Incivo ) ise maksimum 60.000 TL‘ye edinilebilmekte.

2. Simeprevir (Olysio)

simeprevir-olysio-tablet-hepatit-c

 Johnson & Johnson tarafından üretiliyor. Şu anda sadece Ribavirinle kombine olarak daha az sıklıkta bulunan ve tedavisi eskiden de diğer tiplere göre kolay olan Genotip 2 hastalarında kullanılmakta. Interferon iğnesinden bağımsız sadece oral bir tedavi. Türkiye’de ve dünyada genotip 2 hastaları daha az bulunduğu için pek değinmeyeceğiz.

Henüz FDA onayını almamış faz 2-3 araştırmalarında genotip 1 için oral olarak kullanımı sofosbuvir kombinasyonu ile beraber test edilmekte. Sonuçlar neredeyse %100 başarılı. Fakat henüz geniş kitlelerde araştırma yapılmadığı için etkinlik ve yan etki profili tam oturmuş değil. İlerleyen zamanlarda (en geç 1-2 yıl) yazının bu bölümünü de güncelleriz gibi geliyor.

 

Son not

Bu tedaviler şimdilik ülkemizde SGK geri ödeme kapsamına girmedi. Ruhsatı alındı fakat yayınlanması beklenen SUT (Sağlık Uygulama Tebliği’nden sonra) belli özellikler taşıyan hastalarda ödemeye girmesi bekleniyor. Tahminim en geç 2014 sonunda ilaç ödemeye girer.

Ayrıca şu an güncel kılavuzlarda bu ve diğer geliştirilmekte olan oral hepatit c genotip 1 tedavilerinin yaygınlaşması ve Telaprevir’in piyasada geçirdiği 2 yıl sonrası edinilen bilgilere göre artık hiç tedavi olmamış kimselerde Telaprevir’in dahil olduğu 3’lü kombinasyon önerilmemekte. Yüksek yan etki profili ve yeni ilaçların daha güvenilir ve etkin olmasından ötürü böyle bir not düşülmüş. Önerilmemekte demek yasak ya da asla kullanmayın anlamına gelmiyor tabi. Bu konuda en iyi fikri size tüm bilgilerinize sahip olan doktorunuz verecektir.

Sonuç olarak

Hepatit C’nin devrimsel tedavi tarihi hızla yazılmakta ve bu hastalıkta neredeyse sona gelinmekte. Siz o zamana kadar karaciğerinize ve ruhunuza iyi davranmakta ısrarcı olun ve sabredin.

İlaçlarla ya da hastalıkla ilgili herhangi bir sorunuz varsa iletişim formunu kullanarak bana yazmaktan çekinmeyin.

Sağlıklı günler dileklerimle.

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Sofosbuvir & Simeprevir ( Hepatit C’de En Yeni Tedaviler)” için 58 yorum

 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 07:49
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar,
  Öncelikle herkese şimdiden geçiş olsun.
  Ben yaklaşık 2 sene önce tanı aldım ve 12 haftalık tedavim 1 hafta önce bitti.
  Devlet hepatit c hastalarına bu pahalı tedaviyi vermek için biyopside fibroz1 şartı koymuştu. Benim F0 dı ve ilacı yurt dışından getirttim. Hasar ne kadar az olursa virüslerin vücutta saklanması ve tedaviden sonra nüksetme şansı azalıyor. Bu sebepten imkanı olan arkadaşlar bir an önce tedaviye başlasın. Ben jenerik ilaç kullandım ve şuan viral genom saptanmadı. 6 ay sonra bir daha test olacağım. Allah herkese şifa versin ve umarım devlet yaptığı hatadan döner ve bütün hastaların ilaca ulaşmasını sağlar.

  Yanıtla
 • 7 Haziran 2017 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Hocam eliza testinde altı ay ara ile yaptırdığı eliza testinde 1.25 pozitif RNA negatif eliza 1.08 coı RNA saptanamadi eliza 1.22 s/co RNA saptanamadi lu/ml diye sonuç çıktı bu virüsten tamamıyla kurtulmak istiyorum hastaneye gittiğimde önemsiz deyip geri gönderiyorlar akut durumdayken önlemek istiyorum tamamıyla hcv olup uğraşmak istemiyorum nasıl yol izlemeliyim

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  merhaba sobosvir ilaç raporum ama doktorum 3 kutu daklinza ilacı ile tedavinin olacağını söyledi ve daklinza ilacı dışarıdan nereden bulacağım en uygun fiyat bana yardımcı oluırsanız sevinirim.Elinde DAKLİNZA yada diğer adıyla Daclatasvir ilacı olan varmı benimle iletişime geçerse sevinirim.0532 774 0028

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2016 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Mrhba.ben bu ilacı iki hafta oldu kullanıyorum.kendimi daha iyi hiss ediyorum.tedavi tamamen bitsin ben yazacam.Allah her kese şifa versin.Amin

  Yanıtla
  • 9 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:31
   Permalink

   siz ilaçı nerden buldunuz? nasıl aldınız…

   Yanıtla
 • 7 Eylül 2016 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  Dün itibarı ile Sovaldi ve VIRON adlı iki ilacımı aldım ve bu gün başladım. Bakalım nasıl olacak 🙂

  Yanıtla
  • 3 Ocak 2017 tarihinde, saat 10:44
   Permalink

   Geçmiş olsun , herhangi bir yan etki yaşadınız mı ?

   Yanıtla
  • 5 Ocak 2017 tarihinde, saat 22:00
   Permalink

   Eser bey mısırdanmı aldınız ilacı

   Yanıtla
  • 30 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:28
   Permalink

   Eser Bey nasılsınız? Tedaviniz nasıl geçti? 2 yıl olmuş siz tedaviye başlayalı. Çoktan bitmiştir.
   Bize yazar mısınız güncel durumunuzu?

   Yanıtla
   • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 07:32
    Permalink

    Merhabalar Bünyamin bey, evet tedaviyi bitirdik en son gittiğim kontrolde her hangi bir sorun çıkmamıştı. en son geçtiğimiz hafta kontrole gittim onun sonuçları da 1 haftaya kadar çıkacak ama her hangi bir sorun çıkmayacak diye umut ediyorum. İlaç kullanım süresince de her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Her hangi bir yan etki ya da sorun olmadı. İşin doğrusu Ege Üniversitesi’nde gördüğüm tedavi ve ilgi beni fazlasıyla memnun ve mutlu etti. Her hangi bir şey sormak isteyen olursa bana ulaşabilir.
    eser.daldal@gmail.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

    Yanıtla
 • 1 Eylül 2016 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  Kimse ilacı kullanmadımı henüz , sonuçlar nasıl arkadaşlar ? Devlet bu ilacı karşılıyor şuan , doktora gittik , biyopsi yaptıktan sonra ilacı yazıyorlar.

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2016 tarihinde, saat 15:40
  Permalink

  Benim bakicinin kizi hepatit c hastasi.
  Ona bu ilaclar lazim.
  Sovaldi ve simeprevir.
  Yardimci olabilecek arkadaslar var mi?

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2016 tarihinde, saat 01:18
  Permalink

  Arkadaşlar yeni kanun sut a göre sovoldi geri ödeme listesine girdi doktorunuza baş vurun ben bu ilacı bayramdan sonra alaçam

  Yanıtla
 • 9 Haziran 2016 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  Merhaba bende hepatit c hastasıyım daha önce ilaçlar kullandım fakat sonuç başarısız.Yeni ilacın onayını bekliyorum.3 ay daha bekleyeceğim olmaz ise kendi imkanlarıyla dedeni olmaya çalışacağım.Mısırdan daha ucuza alan arkadaşlarla irtibata geçmek istiyorum.

  Yanıtla
  • 23 Haziran 2016 tarihinde, saat 01:19
   Permalink

   Misira gitmene gerek yok yeni kanuna göre bu ilacı alacaksın

   Yanıtla
  • 23 Mayıs 2016 tarihinde, saat 09:59
   Permalink

   Merhaba. Faydasını gördünüz mü. Şu an durumunuz nasıl. İlacı nasıl sağladığınız. Sizdekiler duruyor mu. Teşekkürler

   Yanıtla
  • 31 Temmuz 2016 tarihinde, saat 10:55
   Permalink

   SIZDE VARSA azerbaycanda magdur hasta var ona alabilirmiyim

   Yanıtla
  • 26 Ağustos 2016 tarihinde, saat 15:39
   Permalink

   Cigdem hanim 3 kutu ilac lazim benim bakicinin kizina yardimci olabilirmisiniz

   Yanıtla
 • 6 Mayıs 2016 tarihinde, saat 09:54
  Permalink

  misirdan alin ilaclari cok ucuz 1000 dolara hepatit c ilaclari satiliyor

  Yanıtla
  • 9 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:34
   Permalink

   enes bey mısır dan nasıl alacağız yardımınız?

   Yanıtla
 • 18 Nisan 2016 tarihinde, saat 06:39
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar. Bende hcv hastayım. Ben buldum ilaçlar uygun fiyata.hindistan da ve mısırda sofosbuvir fiyatı 12 hafta tedavesinin 3.000 dolar.2 hafta sonra gidecem alacam onda ve içecem.

  Yanıtla
 • 14 Nisan 2016 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  mehmet bey mpiviropack ilac sofusbuvur la aynimi yoksa farkli ilacmi

  Yanıtla
 • 14 Nisan 2016 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  mehmet bey mpiviropack ilac sofusbuvur la aynimi yoksa farkli ilacmi

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2015 tarihinde, saat 16:33
  Permalink

  Bunu elde etmeye komeklik ede bilersinizmi

  Yanıtla
  • 12 Mart 2016 tarihinde, saat 18:57
   Permalink

   İhtiyacı olan için bu ilacı almanıza yardım edebilirim.

   Yanıtla
 • 6 Aralık 2015 tarihinde, saat 20:13
  Permalink

  Bu ilaçları devlet karşılamıyor bu ilaç yurt dışında satılıyor ben getirdim

  Yanıtla
  • 23 Mayıs 2016 tarihinde, saat 09:57
   Permalink

   Merhaba . Kullandınız mı. Faydasını gördünüz mü. Ne kadar maliyeti var. Teşekkürler

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2015 tarihinde, saat 12:48
  Permalink

  Merhaba,

  Doktorumuzun tavsiyesiyle Mısırdan sofosbuvir 400 mg içerikli ilacı getirtmiş bulunmaktayız. Adı MPIVIROPACK . ilaç Mısır’ın fakir bir ülke olması ve HEpatit C ‘nin çok yaygın bulunması sebebiyle orada 300 Dolara satılmaktadır. İlaçları annem için getirdik ve bu iki kutuya artık gerek kalmadığını söyledi doktorumuz. İlaçları aynı fiyata ihtiyacı olan birine verebiliriz. Konuyla ilgili de iacın görselini ve bilgisini bu adresten örenebilirsiniz. Sağlık şakaya ve ihmale gelmez. Allah herkesi bu dertten kurtarsın.Umarım birilerine yardımcı olabiliriz. http://www.thecairopost.com/news/115483/news/health-minister-new-hepatitis-c-drug-available-for-50000-patients

  Yanıtla
  • 3 Şubat 2016 tarihinde, saat 10:00
   Permalink

   Merhaba, size nasil ulasa bilirim?

   Yanıtla
  • 12 Ağustos 2016 tarihinde, saat 10:34
   Permalink

   çiğdem hanım ilacı nasıl getirtiniz?

   Yanıtla
  • 9 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:36
   Permalink

   ilaçı nasıl getirdiniz

   Yanıtla
 • 3 Ağustos 2015 tarihinde, saat 18:15
  Permalink

  Ben Oguz lütfen sorumuza cevap verirmisiniz.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2015 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  Merhaba hocam!Benim kardeşim kan tahlili sonucu hipatit C – 1 olarak belirlendi.Doktorumuz Sofosbuvir ilacını yazmış.Bu ignemi yoksa tabletli.Buna kaç aylık tedavi ve ne kadar ödeme gerekli.Törkmenistana nasıl ulaşır.

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2015 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  Salam. Bu ilaci nerden bula bilirim? lutfen unvan adres ve telefon numarasi verin. onceden tesekkur edirem

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2016 tarihinde, saat 21:13
   Permalink

   ben bula bilirim bu ilaclar…yazin bana

   Yanıtla
   • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 16:06
    Permalink

    Benim cok yakinim hepatit c hast asi bu ilaca ihtiyacimiz var.Yardimci olabilirmisiniz.

    Yanıtla
 • 10 Haziran 2015 tarihinde, saat 19:46
  Permalink

  sofosbovır ve Harvonı adlı yeni ilaçlar ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında bir çalışma varmıdır.Hasta için tedavi için önemli olan bu ilaçlar onay alır mı? Ne zaman?Telefon numarama bilgi verirseniz size minnettar olurum.
  0 533 410 6134 Şimdiden sağolunuz.

  Yanıtla
 • 22 Mart 2015 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  merhaba daha öncede size yazmıştım
  2007 yılında hepatit c 1 b olduğumu ögrendim 9 ay interforon ribavirin kullanmama rağmen negatife hic dönmedi 2014 yılında biyopsi yaptırdım fibrosis 2 f cıktı sizden öğrenmek istediyim yeni ilaçlar geri ödemeye ne zaman girer benim gibi
  yanıtsızlar kullana bilecekmi yardımcı olursanız size minnettar olurum saygılarımla

  Yanıtla
 • 13 Mart 2015 tarihinde, saat 14:21
  Permalink

  Bobrek nakli ve hepatik c

  Yanıtla
 • 13 Mart 2015 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  Mrb 2011de bobrek nakli oldum hcv rna 13 milyon civarinda biz nakilliler de soforbuvir kullanilrmi ve ne zaman uygulanir saygilar

  Yanıtla
  • 1 Eylül 2016 tarihinde, saat 14:13
   Permalink

   merhaba , eşimde böbrek nakilli ve bis sofosvubir kullanacağız , tanıdığımız bir kaç nakilli hastada bunu kullanarak hepatit c den kurtulmuş durumda. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 • 23 Şubat 2015 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  hocam merhaba ben hemofili a hastasıyım hepatit c çıktı ancak yeni çıkan ilaçları ssk ödemiyormuş bende o ilacları bekliyorum ödeme ne zaman yapılacak öğrenmek istiyorum teşekkürler

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2015 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  Hocam merhabalar hepatit ç için yeni çıkan ilaç Türkiye’ye gelmiş ama sigorta ödemiyor acaba nezaman ödeme yapar bu ilacı bekliyorum bilgilendirirseniz çok memnun olurum cok tesekkur ederim

  Yanıtla
  • 1 Eylül 2016 tarihinde, saat 14:12
   Permalink

   Ben şuanda doktorla görüştüm bu ilaç artık SSK tarafından karşılanmakta , fakat karaciğere biyopsi ve bir takım kan testleri yapılması gerekiyor öncesinde. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 • 21 Kasım 2014 tarihinde, saat 00:54
  Permalink

  Hocam merhaba annem hepatit c hastasi bes ay once hastalik ortaya cikti kaeaciger enzimleri yuksek cikti tahliller yapildi biyopsi yapildi ist unv hukuk okuyorum orda arkadaslar fatih besisigi tavsiye ettiler gittik hocam biyopsi tahlillerin sonucunda hepatit c tanisi kondu ast alt ggt ucyuzlerdeydi ggt sekizyuzlerdeydi fatih hoca ursofalk verip iki ay boyunca bu ilaci kullanmasi gerektigini soyleyip gonderdi iki ay kullandiktan sonra tekrar gittik hepatit c tedavisine baslicam dedi hastaneye yatiricam dedi ozaman viral yuk yirmibindeydi iki ay yatak bosalmasini bekledik capada sonra yattik onbesgun birsey yapilmadi biyopsi yapildi tekrar viral yuke bakildi tekrar uc ayda yirmibindeki viral yuk birmilyon ucyuzbine yukselmis hoca bana hicbirsey anlatmadi sabaari annemin kani alinfi okadar hocam ilaca baslanmadi onbesgun sonra fatih hoca bir ilac gelicek yurt disindadsu an turkiyeye girisi olmadii onu kullanicam telaprevirli kombinasyonu kaldiramaz annen yan etkisi fazla dedi hocam annem genotip 1b genotiplendirme tahlili yaptik ILB 28 GENOTIP C/T sizden bu ilacla annem bu hastaliktan kurtulabilirmi hicbirbilgim yok hoca anlatmiyo netten kendim arastiriyorum bu hastalikla basedilebilirmi bu mikrop vucuttan tamaten atilabilirmi yuzbinliralardan bahsediliyo bu parayi birseferligine verebilecek durlmdayiz su an ama ne yapmak gerekir bilmiyorum nolur bano cvp verin tsk ediyorum saygilar.

  Yanıtla
 • 5 Kasım 2014 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  hepotit c nin mualicesi 3 kutu sovaldi ile bitiyormu. yoksa baska ilacda lazim? eger lazimsa onun ismi ve fiyati ne. hipatit c nin tam sagalmasi icin ne kadar para gerekiyor

  Yanıtla
 • 12 Haziran 2014 tarihinde, saat 19:28
  Permalink

  Sofosbuvir sovaldi nereden bulmak olar

  Yanıtla
  • 8 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   Vugar slam. Derman ucun yardim ede bilerem

   Yanıtla
 • 25 Mayıs 2014 tarihinde, saat 15:06
  Permalink

  sofosbuvir kac paraya bulmaq olar?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir