Hepatit C Tedavi Seçeneklerini Değiştiren Durumlar

Son yıllarda Hepatit C’nin tedavisinde yıllardır süren durgunluğun aksine devrimsel nitelikte gelişmeler oldu. Hepatit c tedavi şartları da yeni tedavilere bağlı olarak değişime uğradı. Öncelikle 2011’de Telaprevir ve Boceprevir’in bulunması ile başlayan süreçte onlarca yeni ilaç daha test edildi ve neredeyse 10 taneye yakını da FDA onayını alıp piyasaya sunuldu.

2010’dan beri siteyi devam ettirmeye çalışırken zaman zaman makale eklemeyi ihmal ettiğim zamanlar olsa da bu sürekli değişim beni bugünden itibaren düzenli olarak tedavileri yazmaya itti.

Yeni tedavilerde “algoritma” lafı geçiyor çünkü hem bu virüsün doğası gereği çeşitli genotiplerde bulunması hem hastaların daha önce tedavi alıp almaması ve siroz olup olmadıkları hem de son 7 yılda çeşitli ilaç firmalarının %90’ın üzerinde (neredeyse %100 etkili) bir çok ilacı piyasaya sürmesi ile Hepatit C tedavisi neredeyse minik bir mühendislik işine dönüştü. Bu yüzden hepatit c tedavi şartlarını açıklayan bir yazı yazmak da farz oldu.

Yazıyı okurken profesyonel sağlık çalışanı ya da bir hasta her kim olursanız olun bilmeniz gereken en önemli nokta artık bu hastalığın çok istisna durumlar (küçücük ihtimaller) dışında tamamen, kalıcı olarak tedavi edilebildiğidir. İlk teşhisimin konulduğu 2010 yılındaki halimi düşününce yeni teşhis alanların ne kadar şanslı(!) oldukları aklıma geliyor.

Başlıyoruz…

Genotipiniz Nedir?

Bu sorunun cevabına göre tedaviniz değişebilmektedir. Hepatit C virüsü pratik olarak 1’den 6’ya kadar (aslında daha çok çeşitte) genotiplere sahiptir. Bu genotipler kendi içerisinde Ia, Ib gibi alt gruplara ayrılırlar.

 

Siroz Hastalığı Başlamış mı? Yoksa hala normal bir karaciğere mi sahipsiniz?

Yeni tedavi algoritmasında ilaç seçeneklerini değiştiren durumlardan birisi de hastanın siroz olup olmadığıdır. Güzel haber, siroz olsanız bile bu hastalığı yenmek için siroz olmayanlarla hemen hemen aynı başarı oranlarına sahip ilaçları kullanacaksınız. Sadece tedavi rejimleri değişebiliyor.

Son evre siroz hastasında genel görünüm, Kaynak: Mayo Clinic.
Son evre siroz hastasında genel görünüm, Kaynak: Mayo Clinic.

Daha önce hepatit c tedavisi aldınız mı?

Daha önce interferon + ribavirin (en eski tedavi) ya da Telaprevir/Boceprevir gibi ilaçlarla hepatit c tedavisi oldunuz ve tedaviniz esnasında ya da hemen sonrasında virüs tekrar kanda çoğalmaya başladı ise (başarısız tedavi) bu seçenek sizi ilgilendiriyor. Bu durum da her zaman olmasa da bazı şartlarda hepatit c tedavisinin değişmesine yol açabiliyor. Tedavim başarısız oldu, yeni tedaviler de zor başarı sağlar gibi bir ön yargıya kapılmayın. Çünkü bu yeni ilaçlarla neredeyse diğer hepatit c hastalarıyla aynı oranda tedavi şansına sahipsiniz.

Benim de tedavimde kullandığım artık üretilmeyen güzel ilaç telaprevir.
Benim de tedavimde kullandığım artık üretilmeyen güzel ilaç telaprevir

 

Telaprevir'in amca çocuğu boceprevir. Üretimi artık yok.
Telaprevir’in amca çocuğu boceprevir. Üretimi artık yok.

 

Bu saydığım 3 seçenek dışında hepatit c başlangıç tedavisine etki eden başka büyük bir faktörü bulunmamakta. Antihcv ya da Hcv RNA değerlerinin yüksek olması, yaşlı olmak, ek hastalık olması vb. nedenler artık bu yeni ilaçlarla tedaviye kötü yanıt (düşük başarı oranı) vermenin bir habercisi değildir.

Hepatit c tedavi şartlarını anlatmaya çalıştığım bu yazıyı anladıysak Hepatit C 2018 Tedavileri başlıklı yazıyı okuyarak hangi ilaçlarla tedavi olabileceğinizi öğrenin. Aklınıza takılan herhangi bir sorun için iletişime geçmekten ya da sayfanın altındaki kutuya yorum yapmaktan çekinmeyin. En kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağım.

Sevgilerimle.

 

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir