Hepatit C ne değildir?

Toplumda Hepatit C ile ilgili yanlış bilinenlere göz atarsak şunları görürüz,

  1. Hepatit C, üzüntü ya da çok çalışmayla olan bir hastalık değil, bir virüsün vücuda girmesiyle oluşan infektif bir hastalıktır.
  2. Yemekle, öpmekle, öpüşmekle, dokunmakla, tabak çanakla bulaşmaz. Ana bulaş yolu kan transfüzyonudur. Bunun için de 1 litre veya üzeri (2 ünite veya üzeri) kan naklinin olması gerekmektedir.
  3. Cinsel ilişki ile bulaşmaz. 10 yıllık evli çiftlerde yapılan bir araştırmada hepatit c sahibi partnerden hepatit c olmayan partnere geçiş yüzdesi 10. yıl sonunda %1-3 arası olarak bulunmuştur. Hepatit C’nin toplumdaki yüzdesi %3 civarı olduğundan bu istatistik anlamsız bulunmaktadır.
  4. Hepatit A, Hepatit B ilerleyip Hepatit C yapmaz ya da Hepatit D, E gerilerse hepatit C’ye dönüşmez. Tüm hepatit hastalıkları birbirinden ayrı hastalıklardır. Biri birinin halini almaz ama aynı anda bulunabilirler. Hepsine hepatit denmesinin nedeni karaciğeri tutmalarıdır.
  5. Hepatit C tedavisiz bir hastalık değildir.
  6. Hepatit C hastalarının sadece %20 kadarı siroz olur. Geri kalan kısmı kronik hepatit c olarak yaşayıp başka bir sebepten ölürler.
  7. Hepatit C’nin kanserleşme oranı %1-2 dir. Karaciğer kanseri yapar.
Sayılarla Hepatit C

 

Hepatit C Sözlüğü

 

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir