Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C genel olarak enfeksiyonu taşıyan birinden taşımayan kişiye kan yoluyla bulaşır. Dünyada şu anda en yaygın olarak gösterilen sebep uyuşturucu ya da ilaç kullanımında kullanılan ortak enjektörlerdir. Hastalık ayrıca kan nakli yoluyla da bulaşabilir. 1992’den önce yapılan kan nakillerinde dünyada ve ülkemizde herhangi bir rutin araştırma yapılmıyordu. Bu yüzden bu tarihten önce herhangi bir nedenden dolayı size kan verildi ise hepatit c açısından tarama yaptırmanızı öneririm.

 

Hepatit C miyim? Nasıl Öğrenebilirim?

 
Ülkemizde ise kan veya enjektör yerine daha çok “önceden diş hekimi veya ameliyathanede operasyon geçirme” öyküsü olan kişilerde hepatit c’ye rastlanmaktadır. Bunun altında yatan neden muayene ve ameliyatlarda kullanılan malzemelerin gerekli koşullarda sterilizasyonunun sağlanmadan bir sonraki hastaya kullanılmasıdır. Gelişmiş dünya ülkelerinde az rastlanılan bu durum malesef ülkemizde hepatit c’nin en sık nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.Artık günümüzde ise tüm vericilerdeki kanlar hepatit b, hiv (aids), hepatit c ve birkaç hastalık için daha rutin olarak incelenmekte. Eğer vericide bu hastalıklardan bir tanesi bile var ise kan bankasına bağışı kabul edilmemektedir.

Diğer nedenleri de sıralayacak olursak;
 • Hepatit C virüsü taşıyan biriyle aynı diş fırçası ya da jileti kullanma,
 • Hepatit C  hastası biri ile cinsel ilişki ***
 • Dövme yaptırma (dövme yapılırken kullanılan aletlerin kurallara uygun sterilize edilmemesi nedenli)
Tüm bu bilgiler ışığında hepatit c ile ilgili risk sınıfı yüksek insanları şöyle toparlayabiliriz;
 • Damardan uyuşturucu bağımlıları (Amerika’da en sık sebep),
 • 1992’den önce kan nakli yapılan kişiler,
 • Hemodiyaliz hastaları,
 • Piercing veya dövme yaptırmış kişiler,
 • İğnelerle iş yapan sağlık çalışanları,
 • HIV enfeksiyonu olan kişiler,
 • Hepatit C’li anneden doğan çocuklar (her 100 hepatit c’li annenin 6 tanesinin çocuğunda görülmekte, 94 tanesinde hastalığa rastlanmamakta)

*** Cinsel ilişki ile hepatit c bulaşma riski tüm dünyada kabul edilen ortak bir görüş olarak çok çok azdır. Ocak 2000 – Mayıs 2003 arası Amerika’da yapılmış ve 2013’de bilimsel dergilerde yayınlanmış olan güncel bir çalışmada hepatit c olan birinin uzun süreli ilişkisi olan diğer bireye 10 yılda hepatit c bulaştırma oranı sadece %1.2 bulunmuştur. Bu oran dünyada hepatit c görülme oranından bile az olmakla beraber çalışmanın sonucunda hepatit c ile cinsel ilişki arasında çok çok ihmal edilebilir bir bağlantı vardır ibaresi kullanılmıştır. Bu %1.2’lik oranın çoklu partner seçiminden vazgeçilmesi ve kondom kullanılması ile de sıfıra indirilebileceği vurgulanmıştır. 2013 tarihli bu makaleyi okumak isterseniz pdf formatında buradan indirip okuyabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında siz de risk grubunda iseniz detaylı taramalarınızı yaptırmanızı veya hepatit c’li bir partner sahibiyseniz önlemlerinizi bu çalışmalara göre almanızı ve farkındalığınızı sağlamanızı öneririm.

Herkese sağlık dolu günler dileklerimle.

[toggle title=”Kaynaklar” state=”close”]
 • http://www.cdc.gov/hepatitis/hcv/cfaq.htm#cFAQ31
 • Sexual transmission of hepatitis C virus among monogamous heterosexual couples: the HCV partners study. Terrault NA1, Dodge JL, Murphy EL, Tavis JE, Kiss A, Levin TR, Gish RG, Busch MP, Reingold AL, Alter MJ. Hepatology. 2013 Mar;57(3):881-9. doi: 10.1002/hep.26164. Epub 2013 Feb 7.[/toggle]

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir