Hepatit C miyim? Nasıl Öğrenebilirim?

Sizlerden gerek e-posta gerek telefon yoluyla gelen soruların büyük bir kısmında hep aynı merak bulunmakta;

Peki bu bilgiler ışığında bende hepatit c var mıdır? Merak ettim. Nasıl öğrenebilirim?

Şimdi bunu cevaplayalım.

Bildiğiniz gibi ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yani aile hekiminize gidip yaptıracağınız tahlil, muayene veya işlemlerden eczanede çıkan cüzi bir farktan başka bir ücret alınmaz (sosyal güvenceniz olsa da olmasa da). Siz de  hepatit c olduğunuzdan şüpheleniyor ya da en azından bir defa kontrolden geçmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz aile hekiminize başvurun.

Aile hekiminiz hepatit c taramasında kullanılan anti hcv testini sizlere bir tüp kan alarak uygulayabilir. Bu kan ile gerekli görülürse hepatit b (antihbs, hbsag) ve HIV (Aids) testleri de yapılabilir. Aile sağlığı merkezinde yapılacak olan bu anti hcv tahlili bir ya da iki gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

aile hekimi hepatit c

Son olarak belirtmekte fayda var ki anti hcv değeriniz olması gerekenden yüksek gelse bile bu kesin hepatit c olduğunuz anlamına gelmez. Kesin tanı için üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinin büyük laboratuvarlarında yapılan hcv rna ve tiplendirme testleri yapılmalıdır. Elinizdeki bu sonuçla bu kurumlara başvurursanız gereken işlemler yapılır. Kaba olarak anti hcv’si pozitif (yüksek) olanların kesin olarak hepatit c olma oranı (hcv rna tahlilinde de gerçekten hepatit c çıkma olasılığı) %75‘tir. Kalan %25’lik kesimde ise daha sonra bahsedeceğimiz başka nedenlerden ötürü anti hcv yükselmesi olmuştur ve kişi hasta veya taşıyıcı değildir.

 

Hepatit C Semptomları

 

 

Eğer ki elinizde olan anti hcv test sonucunuzu yorumlatacak birini bulamıyorsanız bana iletişim sayfam yoluyla ulaşabilirsinizEğer aile sağlığı merkezinde yaptırdığınız anti hcv tahlilinde sonuçlarınız normal ise hepatit c hastalığınızın olmadığı kesindir. Akabinde detaylı tahlillere veya muayeneye gerek yoktur. Aile hekiminiz veya hastanelerdeki enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimler bu konuda sizleri bilgilendirebilir.

 

Ayrıca;

AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Hepatit C miyim? Nasıl Öğrenebilirim?” için 19 yorum

 • 20 Şubat 2019 tarihinde, saat 18:47
  Permalink

  Mrh.Doktor bey. Biyopside fibros 0 ve sadece orta derece inflamasyon var .hcv.rna 88700 virüs yükü.alt üst değerler hepsi iyi.Bu Değerlerle SGK tedavimi karşılar mı. İnternete okuduğum kadarıyla fibros evre 1 şartı araniyormus.Bununla ilgili bilgi verebilirsiniz sevinirim.iyi Akşamlar.

  Yanıtla
 • 2 Şubat 2019 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Mrb hocam hepatit c genotip 2 hastasıyım 12 haftalık tedavi göeüyorum 29.günde doktorum tahlil yaptırmamı söylemişti hcv rna pcr sonuç^ 12 çıktı pozitif negatif diye bişe yazmıyo doktoruma ulaşamadım virüs varmı acaba hala

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  Dün gece ilişki yaşadığım kişinin bugün hepatit c olduğunu duydum doğruluğundan emin olamıyorum kaç günde test yaptırmak doğru sonuca ulaştırır bu sürede ailemden uzak durmalimiyim? Onları nasıl koruyabilirim

  Yanıtla
  • 25 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:18
   Permalink

   Geçmiş olsun, hemen cevap alabileceğiniz bir test yoktur. 3 ve 6 ay sonra antihcv testi baktırmanızı, onun sonucuna göre gerekiyorsa diğer testleri yapmanızı öneririm.

   Yanıtla
 • 2 Mayıs 2018 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Hocam anti hcv 1.25 cıktı aile hekimimiz bi sıkıntı yok dedi ben baska bi hastanede tekrar test yaptırdım sonucu bekliyorum sizce bi sıkıntı var mıdır..

  Yanıtla
  • 2 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:39
   Permalink

   Geçmiş olsun, bu seviyelerde genelde HCV RNA negatif gelir sorun çıkacağını sanmıyorum. Antihcv’nin pek bir önemi yoktur. Tekrar baktırmanızda fayda var. İçiniz rahat değilse bir enfeksiyon uzmanına başvurup HCV RNA tahlili için görüşebilirsiniz.

   Yanıtla
 • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:25
  Permalink

  Hocam gebelik için yaptırdığım testte hcv 1.8 çıktı tekrar istediler ve sonraki testte 2.08 çıktı. Hepatit c mi var bende hamilelikten dolayı değerler yanıltabilirmi?

  Yanıtla
  • 27 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:44
   Permalink

   Geçmiş olsun. Hamilelikte antihcv değeri pek yanılmaz ama bu seviyelerdeki pozitifliklerin yalancı pozitif ya da geçirilmiş enfeksiyon olarak karşımıza çıkma ihtimali çok fazla. Enfeksiyon hastalıkları kliniğine gidip Hcv RNA tetkikinizi mutlaka yaptırınız. Kesin sonuç onunla beraber çıkacaktır.

   Yanıtla
 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:06
  Permalink

  Hocam ben 15 yıldır hepatit c hastasıyım bu yıl biyopsi olduğumda ilaç kullanmam gerektiği söylendi 50 günde sonuç negatif çok şükür🙏

  Yanıtla
  • 12 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:22
   Permalink

   Geçmiş olsun. Umarım tedavi sonunda ve daha sonraki süreçlerde de negatiflik devam eder ve bu virüsten ömür boyu kurtulmuş olursunuz. Yeni ilaçlarla bu kuvvetli bir ihtimal. Tebrik ederim.

   Yanıtla
   • 21 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:02
    Permalink

    Hocam ilaç tedavisi biteli 8 ay oldu hcv rna nefatif çok şükür bitti

    Yanıtla
 • 2 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:39
  Permalink

  Hocam iyi günler. Stres yaşadığım için 37.gün özel bir labaratuvarda Anti-HCV testi oldum. Değer 0.09 Negatif.
  6.ayı ya da 3.ayı beklemeli miyim ?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 8 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:15
   Permalink

   Kesin ve hızlı sonuç istiyorsanız özel bir laboratuarda HCV RNA tetkiki yaptırmanız gerekir. Negatif gelirse problem yok demektir.

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2017 tarihinde, saat 12:54
  Permalink

  hocam çok teşekkürler. tereddütlerim gitti…

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2017 tarihinde, saat 16:30
  Permalink

  Hocam hepatip c ve b sonuclarını saglık ocaklarından alabilirmiyiz.iş yeri istedide

  Yanıtla
 • 22 Kasım 2016 tarihinde, saat 08:48
  Permalink

  Hocam iyi günler. . şüpheli ilişki (vajinal) sonrası 68. Gün Özel bir labatuarda 4.jenarasyon VİDAS makina VE elfa yöntemi ile test oldum. ANTİ HCV 0.09 Negatif ( VİDAS ANTİ HCV ÇALIŞILMIŞTIR.) YAZIYOR Raporumda. Kafamda 180 gün kuluçka süresi var. Sonucum negatif 90. Gün HCV RNA testi OLMAYI düşünüyorum gerek var mı ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir