Hepatit C Hakkında Sık Sorulanlar (Sorularınız)

»» Hepatit C Tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

– Evet. Son bulunan ilaçlarla %100’e yakın oranlarda tedavi edilebilir bir hastalıktır.
(Bknz: Sofosbuvir & Simeprevir ile ilgili yazı)

»» Hepatit C’nin en güncel tedavisi nedir?

– Şu anda FDA tarafından onay verilen en yeni iki ilacı anlattığımız makaleye bakabilirsiniz.

– Bunun dışında Hepatit C’de araştırma yapılan onay almamış fakat yakın zamanda onay alması beklenen en az 5 ilaç daha vardır. Bunlarla ilgili yakın bir zamanda siteye bir yazı daha ekleyeceğiz.

Hepatit C’de devrim niteliğinde bir ilaç kombinasyonu bulunmuştur (2016). Artık yeni tedavi ile en az %96 oranında kalıcı tedavi elde etmek mümkündür. Bu konuda sizlerle ayrıntılı bir yazı dizisi paylaşacağım. O zamana kadar sorularınız için iletişim sayfamdan bana ulaşın.

»» Sofosbuvir (Sovaldi) fiyatı ne kadardır?

– Şu anda tedavi için 3 kutu sofosbuvir gerekmekte olup her kutunun fiyatı 45.000 TL‘dir. Toplamda 135.000 TL‘lik bir maliyet çıkmaktadır.

 

Sizin de sorularınız mı var?
İletişim sayfasından bana ulaştırmaktan çekinmeyin. 

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Hepatit C Hakkında Sık Sorulanlar (Sorularınız)” için 3 yorum

 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Hocam merhaba ;
  Eşim 1.5 yıl önce sağlık raporu almak için devlet hastahesinde antihcv testi yaptırdı sonuç 1.81 pozitif geldi hastahaneden 3 hafta sonra hcvrna baktırılması istendi haydarpaşa numune hastahanesinde sonuç hcvrna negatif geldi. Bundan 4 ay sonra kontrol amaçlı bir labratuarda antihcv baktıralım dedik sonuç 0.09 gibi değer geldi.Konuyu kapatmıştık ki geçen ay medical park hastahanesinde ufak bir cerrahi operasyon geçirdi fakat ön testlerde antihcv 1.41 geldi bizden tekrar Hcvrna bakılmamızı istediler sonuç tekrar negatif geldi test sonucu lineer aralık 10-100000000 ıu/ml dir
  1 uı/ml=3 kopya/ml bu durumda hastalık riski varmıdırSizce artık Hcvrna baktırmak gereklimidir. Bu ara bebek düşünüyoruz sıkıntı oluşacak bir durum söz konusu olabilirmi .
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim

  Yanıtla
  • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:06
   Permalink

   Geçmiş olsun hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Hcv RNA negatif ise hastalık yok demektir. İkinci bir düşünce aşamasına geçmenize gerek yok. Sağlıklı insanlarla aynı kategoridesiniz. Anti HCV ömür boyu pozitif sınırlar içerisinde kalır ama onun ne hastalık ne de taşıyıcılık gibi bir özelliği yoktur. Hayatınıza devam etmenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
   • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 09:16
    Permalink

    İlginize teşekkür ederim bünyamin bey iyi çalışmalar dilerim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir