Hepatit C Genotipleri

Hangi hastanın hangi hepatit c genotip sahibi olduğu pratik olarak “tedavi seçeneğinizi” ve “tedavi olarak hastalıktan tam olarak kurtulma şansınızı” belirleyen bir faktördür.

Virüsün mutasyona uğrama yeteneği Hepatit C Virüsü’nün (HCV) farklı genetik varyasyonlarının varlığına neden olmuştur. Aslında teorik olarak tam tersi geçerli yani hangi genotipe sahipseniz onun mutasyona uğrama yeteneği nedeni ile hastalığın ilerleyiş hızı ve tedaviye cevap verip vermemesi değişiyor. Çok da kafa karıştırmayalım. Siz hepatit c genotiplerinin şu aşamada tedavinizi etkileyen (ilaç çeşidi, süre, başarı şansı vb.) bir durum olduğunu bilin yeter.

Hepatit C Genotip Çeşitleri;

  • Genotip 1,
  • Genotip 2,
  • Genotip 3,
  • Genotip 4,
  • Genotip 5,
  • Genotip 6

Her genotip içerisinde daha detaylı bir bilgi olmak üzere farklı tipler de bulunabilmekte. Bunlar da a,b,c gibi harflerle ayrılır. Yani genotip 1a,1b gibi.

Ülkemizde en yaygın hepatit c genotipi 1b‘dir. Bu tip eskiden beri tedavilere 1a’dan biraz daha fazla yanıt veren, diğer tipler de denkleme katıldığında “orta habislikte” bir tip diyebiliriz. Nüfusundan tam 8 milyon kişinin hepatit c hastası olduğu Pakistan’da en yaygın genotipler 3 ve 4, neredeyse salgın olarak hepatit c virüsü yayılan “HCV Krallığı” Mısır’da en yaygın genotip 4’tür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun hepatit c genotipi haritası
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun hepatit c genotipi haritası

 

Bir insan hepatit c virüslerinden aynı anda birden fazla genotipe de sahip olabilir.  Bu nadir duruma “karma enfeksiyon” denmektedir.

Hepatit C Genotip 1, 2 ve 3 dünya çapında hemen her yerde dağılım gösterirler. 1a ve 1b ise en yaygın tiplerdir. Bu iki hcv genotipi Türkiye’de olduğu gibi dünyada da en çok görülen hepatit c genotipleridirler (%60)[1].

Virüs genotipinin hastalığın seyrine etkisi

Genotipin hastalığın seyrine etki edip etmediği tam olarak hala çözülebilmiş bir konu değildir. Bilinen bir gerçek varsa o da HCV genotipinizin tedavinin seyrine olan etkisidir. Genotip 1 yeni nesil antiviral ilaçlarla artık %99 oranında elimine edilebilirken bu oran genotip 3’te daha azdır. Tedavi olacak hastalarda hem bilimsel hem de ülkemizdeki yasal düzenlemeler (Sağlık Uygulama Tebliği – SUT) gereği tedavi öncesi HCV RNA testi ile beraber genotip analizi de yapılmaktadır.

[toggle title=”Kaynaklar” state=”open”] [1] HCV Genotypes, https://en.wikipedia.org/wiki/HCV_genotypes

[/toggle]

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir