Benim Hepatit C Hikayem

Aslen bir tıp doktoruyum. Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanında ihtisas görmekteyim. 34 yaşındayım. Benim hikayem bundan 5 yıl öncesine dayanıyor.

Herhangi bir şikayetim yokken hayatımın en zor zamanlarında (TUS Öncesi) yaptırdığım ELISA testinde anti hcv değerim yüksek çıkmıştı. Akabinde yapılan HCV RNA testimde ise yüksek bir miktar kabul edilen 1 milyon IU/ml rna görülmüştü (kesin hastaydım).

2010 yılında henüz hepatit c ile ilgili umut verici bir tedavi yoktu. Var olan eski ikili tedavi dediğimiz (İnterferon + Ribavirin) hem çok zor hem de başarı oranları benim genetik grubumda (Tip Ib – IL 28B TT) neredeyse sıfıra yakındı. Tabi bu beni çok fazla karamsarlığa ve bir o kadar da yeni tedavileri araştırmaya itti. Bu uğurda körelmiş ingilizcemi geliştirdim desem yalan olmaz.

Nihayet ertesi yıl hepatit c dünyasında bir devrim olarak nitelenen “ilk yeni tedavi” olan telaprevir etken maddeli Incivo isimli hap Gilead isimli minik bir yahudi kökenli firma tarafından bulundu. Çeşitli süreçlerin, zor zamanların ve maddi sıkıntıların sonunda tedavi maliyeti neredeyse 100.000 lirayı bulan bu ilacı 2014 yılında elde edebildim ve kullanmaya başladım.

interferon enjeksiyonu
interferon enjeksiyonu

Tedavi öncesi %50 olarak görülen tam ve kalıcı viral yanıt verme istatistiği vardı. Yani yazı mı tura mı? Şükürler olsun ki berbat iğnelerin, ateşler içinde yandığım gecelerin sonunda ailemin de büyük desteği ile tıbben ve kesin olarak bu hastalığı yendim. Artık test bile yaptırmıyorum. Tüm değerlerim normale döndü.

Ta o zamanlarda açtığım bu web sitesine yıllar içerisinde pek içerik ekleyemedim. Maksadım yeni tedavileri araştırırken bunları benim gibi sıkıntı çeken hepatit c hastaları ile paylaşmak ve bir nebze de olsa siteyi bildiklerimi unutmamak adına “akıl defteri” olarak kullanmaktı. İçerisinde bulunduğumuz 2016 yılına geldiğimizde hepatit c’de benim tedavimin üzerine o kadar gelişmeler oldu ki artık siteyi sık sık güncellemek ve yeni bilgilerle hiç bilmeyen insanlara ulaşmak hem eski bir hasta hem de bir hekim olarak benim borcum oldu.

Hepatit C artık yenilebilir bir hastalıktır. Aşısı bulunamamış olsa da mevcut (benimkinden daha yeni) tedavilerle neredeyse %100 kalıcı yanıtlar alınabilmektedir. Siz de hastalığınızın içeriğini ve tedavi sürecinizi iyi takip etmeli, bilmediklerinizi sormalısınız. Sitede zaten bol bol teorik ve pratik bilgiler vereceğim tedavi ile ilgili.

Herhangi bir sorunuz için iletişim sayfamdan benimle irtibat kurmaktan çekinmeyin. Sizin de bir hikayeniz var ise bana yollayın. Herkesle paylaşalım.

Sağlıklı ve huzur dolu bir ömür dileklerimle.

 

Dr. Bünyamin YILDIRIM,
Gaziantep.

Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Benim Hepatit C Hikayem” için 42 yorum

 • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Hocam merhabalar, dahaonce yazmıştım benim anti hcv değerim 11 ciktiydi. Hcv RNA istendiydi oda yeni belli oldu 4.890.000 çıktı sorum şu kesin hepatit c hastasımiyim.bundan sonra bende başka test veya tahlil istenecekmi. Ne gibi süreç bekliyor beni Üniversite hastanesine sevk ettiler. Randevu 1 hafta sonra o açıdan bilgi verirseniz sevinirum

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:54
  Permalink

  Merhabalar hocam
  24.09.2019 tarihinde kayseri özel dünyam hastanesinde kan tahlili yaptırdım
  Hcv pozitif : 1.11
  Alt : 51
  Ast : 34
  Yalancı pozitif olabilir dedi dahiliye doktoru
  2 hafta sonra tekrar kan testi olacak, o da pozitif çıkarsa rna testi yapılacak dedi.

  Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Rna testi 2.kan testinden hemen sonra yapılır mı?
  Teşekkürler..

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:43
  Permalink

  Şimdi hocam bizim için en iyi ilac getirilmeli ancak ben bi kere tedavi oldum hastalık tekrar nuks etti sigara bile kullanmayan bi insanım hastalık tekrar ettiği için 2. Kere ilacı alamıyorum bunun önünde ki engel ne zaman ve nasıl kalkar bi fikir verirmisiniz

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:41
   Permalink

   Genotipiniz ne idi? Ne zaman ve hangi kombinasyon ile tedavi oldunuz yazarsanız ve karaciğerinizin güncel durumu (biyopsi vb varsa) eklerseniz yardımcı olmaya çalışayım. İster buradan ister e-posta iletişim sayfam yolu ile.

   Yanıtla
 • 3 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  Slm hocam benim hepatip c vardı subart 2018 tedavim bitti her konturole gittigimde negatif cıkıyor hocam hepatip c gitmismidir hocam bide hastanedeki hepotoloji hocası bana gözün aydın hastalık yok olmusdedi hocam

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:55
  Permalink

  hocam merhaba , 2016 da 5 aylık bir tedavi ile RNA negatif oldu ve tedavi oldum , ve ondan sonra bi süre alkokle tekrar başladım hergün kullnamaya başladım bi sene sonra test yaptırdım ve negatif çıktı , şimdi arada alkol kullanıyorum aşırı olmicak derecede tekrar kan vericem yurt dışındayım burda kan vermek problemli , sizce şuan pozitif veya neğatif çıkma ihtimali nedir acaba ? teşekkürler

  Yanıtla
  • 12 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:04
   Permalink

   Geçmiş olsun. Hepatit C Rna (HCV RNA) değerleri tedavi bitiminden sonraki 12. haftada da negatifse ömür boyu negatif kalır. Alkol ya da başka bir şeyin bununla ilgisi yoktur, geri getirmez. Tabi zaten hastalık esnasında harabiyete maruz kalmış karaciğere bir de alkol vasıtası ile zarar vermek mantıklı değildir.

   Yanıtla
 • 27 Mayıs 2018 tarihinde, saat 12:16
  Permalink

  Mrb. Hocam Daha once test yaptırmıştım. Hcv 253 çıktı. Gectigimiz günlerde tekrar bir test yapıldı. Sonuç hcv rna negatif. Sizden ögrenmek istedigim bu sonucun ne anlama geldigi ve bu testin yanılma payı olup olmadiği cevapladiginz icin tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • 27 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:13
   Permalink

   HCV dediğiniz Anti HCV testi midir? Anti HCV için 253 gibi bir değer mümkün değil gibi yanlışınız var. HCV RNA eğer 253 çıktı ise ve sonradan negatif geldi ise tekrar güvenilir bir laboratuarda HCV RNA testi yaptırmanız gerekir.

   Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 23:56
    Permalink

    Hocam mrb kolay gelsin, benim devlet hastanesinde anti hcv testim 1.1 pozitif çıktı, 18 gün sonra sağlık ocağında yaptırdım anti hcv 1.78 pozitif çıktı , bir gün sonra özel bir hastanede tekrar anti hcv testi yaptırdım 0,036 negatif çıktı . Bu sonuçları devlet hastanesinde enfeksiyon hastalıkları uzmanına gösterdim sorun yok negatif dedi. Sizce uzman doktorun verdiği karar ne kadar doğru , ilk testler yalancı pozitiflik dedi.

    Yanıtla
 • 4 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:23
  Permalink

  Yani hocam benim yaşım daha 25 ben evlenicem ben bu hastalığı eşime çocuğma geçirme riskini niye tasiymki veya evleneceğim kişiye kabul edersen ben böyleyim demek zorundmym zaten hastalık her gün farklı bi psikolojiye sokuyor orasıda muamma

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:02
  Permalink

  Yani arkadaşlar hastayla aklımız başımızda bu hükümet hepatit c hastalarına değer vermiyor hani şu partiye oüye verin diyemem sizin tercihiniz kesinlikle karışmayada hakkım yok ama suanda ki hükümet emin olun hepatit c hastalarına değer vermiyor o yüzden bide diğerlerini değerlendirelim belki bize değer veren bi.hükümet çıkar sayımız az değil 750 bin hadi 500 bin diyelim şuanda 2 tane ilaç veriyorlar 2 ilaç ta ucuzun ucuzu ilaclari kullanınca hastalık gidiyor ilacı bıraktktan 1 ay sonra en ufak bi stres yapınca geri geliyor hastalık burdada bizi kandırıp masa gibi kullanıyorlar 2 ilaç var 2 side ise yaramıyor yaramadığı gibi yapamayınca tekrar da vermiyorlar ilacı neymiş çok pahalymis sadece bi kere karsilayabiliylarms parasını koskoca devlet ya nasıl karslymycak bunları duyunca sadece gülüyorum ikincisine gelince şuan kullanımda olan ilaçlar bir iki 2 tık daha ucuz olduğu için seçildi sanırım umursamaz bi şekilde amann biz ilaclari saglaylmda ne olursa olsun denilmiş gibi. Kanada tarkibi sovaldi var bir 2 tık daha pahalı dediğimiz ilaç kanada’da insan değerlerine ve yaşama insana değer veren bi ülke bence ve çokta iyi bi ilaç çıkarmslar sovaldi biraz pahalı oldugu icin devletin ödü patlıyor bi bakıma bizi kendi halimize bırakıp ölüme terk ediyor şimdi karar sizin arkadaşlar kesinlikle isterseniz boş atn ama vatandsna elinde imkan varken yardım etmeyene ben oy flan vermem

  Yanıtla
  • 27 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:12
   Permalink

   Burak Bey güncel SUT’a göre hemen hemen tüm hepatit c hastalarının yeni nesil ilaçlarla (Viekirax + Exviera) pahalı tedavileri ödenmekte. Bir yanlışınız var, en kısa sürede bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririm.

   Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • 27 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:17
    Permalink

    Sayın hocam şöyle bi durum oldu ben viekirax denilen ilacı kullandım hastalık tekrar etti .. ben şuan 2 . Kere almak istediğimde bana 2. Kere ilaç verilmiyor benim hatam değil sayın hocam hastalıktan temiz olana kadar ilaçlar verilse bunun için bi kampanya başlatalım hocam

    Yanıtla
 • 27 Mart 2018 tarihinde, saat 11:52
  Permalink

  Pardonda kaç gün oldu cevap vermediniz eger cevap vermicekseniz bu siteyi neden kurdunuz? Tamam tek işiniz bu site olmayabilir ama burda sizden cevap bekleyen ister 1 kisi olsun ister 1000 kisi hiç farketmez buradaki insanlarla gerekli iletisimi kurmayacaksaniz sorulara cevap vermeyecekseniz kapatın gitsin en azından insanlar sorularına cevap ararken karşısına çıkıp durmaz..

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:06
   Permalink

   Hocam çok pardon gerçekten kusura bakmayın ben yazdıgınız mesaji cok geç gördüm görünmüyordu sayfada.. Cevap yazmadınız diyede birazda hastalığın verdiği sitres bilinmezlikle haksızlık yapıp ters konuştum galiba kusura bakmayın sitede göremedim maillerimde gördüm .

   Yanıtla
 • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 07:25
  Permalink

  Hocam merhaba.. Hepatit c için test yaptırmıştım sonuçlari internetten ögrendim fakat pek birsey anlayamadim. Hcv rna (Kantitatif) 253 Referans aralıgı
  Ise sadece – şu şekilde birsey yazıyor. Rica etsem yorumlarmısınız? Simdiden tesekkürler..

  Yanıtla
   • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 11:36
    Permalink

    Peki hocam yani bisey daha soracagim ama bu rakam yani 253 yüksekmi düşükmü bu konudada bilgilendirirmisiniz? Ayrica cevap verdiginiz icinde cok tesekkur ediyorum..

    Yanıtla
    • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 15:26
     Permalink

     Peki hocam yani bisey daha soracagim ama bu rakam yani 253 yüksekmi düşükmü bu konudada bilgilendirirmisiniz? Ayrica cevap verdiginiz icinde cok tesekkur ediyorum..

     Yanıtla
 • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 21:17
  Permalink

  Hocam viekrax tedavisi bitti yan etkisi varmı tedavi biteli iki gün oldu

  Yanıtla
 • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  Hocam ben viekirax kullandı vücudum şimdi çok rahat kan testlerin negatif hepsi bidaha virüs gelirmi

  Yanıtla
  • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 22:52
   Permalink

   Geçmiş olsun, tedavi bitiminden sonraki 12. haftada hala kanda HCV RNA negatif ise hastalığı atlattığınız kesin gibidir.

   Yanıtla
  • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 00:18
   Permalink

   Kardeşim o ilaclari bende kullandım 25 . Gününde hastalık tamamen gitti 3 ay oldu temizdim 3. Ayında temizledim diye hastalıktan alkol içmeye başladım alkol de hastalığı tetkikliyor düğünler iş toplantıları alkolü fena kaçırdım ve hastalık nuks etti sana cevabım şu hastalık geçmiştir temizsindir alkol içmediğin sürece nuks etmez eğer benim gibi madde magduruysan maddeyi hiç saymıyorum kesinlikle madde kullanmaman gerek bi iki kerede madde içsen hastalık kesin gelebilir çok şükür madde tamamen bitti benim için 2. Kere tedavi oluyum alkol de almycam normalde alkol.tüketen biriside değilim. Ama hastalık geçti diye çok alkol.tükettim ve hastalık geri hortladı temiz enerjili bi hayat yaşamak istiyorsan kesinlikle madde ve alkol den uzak dur o zaman hastalığın tekrarlamama oranını en az yüzde 80 düşürursun hocam in fikirleride önemli tabi bunlar benim yaşanmışlıkla naçizane fikirlerim şahsen ben bi kere daha tedavi oluyum madde zaten bitti ama asla alkol de tuketmiycem eğer tuketirsen de 50 lik bira şişesini al gözünün önüne getir içerken o da çok zorda kaldıysan 50 cl fazla alkol almycaksn bence hiç bişey kullanma sağlıklı sağlıklı yaşa hayatını enerjin de hemen gelmesini bekleme eski enerjin en az 6 sonra gelir hiç bişey kullanmadan sabırla bekle bi şans daha versin devlet bana ilaçlarımı şahsen ben öyle yapıcam sağlıklı mutlu hayatlar geçmiş olsun darısı benim başıma

   Yanıtla
 • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Kusura bakmayın sürekli buraya yazıyorum ama hepatit c yle alakalı tek güncel blok bu herhalde her ne kadar yazılarım doğru olduğu için cevap gelmesede ilaçlarımı alana kadar yılmadan yazmaya devam edicem bide şu mesele var doktora gidiyorum kaçıncı evre 1 haha daha sana bişey yapmaz flan filan nerden biliyorsun daha önce hepatit c geçirdin mi gel benim yerime istersen bi hepatit c li ol .. Bizim yerimize nasıl karar veriyorsunuz nerden biliyorsunuz bişey yapmadığını haha güler bi tavırla doktorlar bizi tedavi edeceği yere hepsi birer paralı psikoloğa dönmüş daha bişey yapmaz diyorlar nerden biliyorsunuz kardeşim yapıyor işte en başında yaşam kalitemi düşüyor enerjim yok haha bişey yapmaz hepatit c daha önünde uzun yıllar var diyor doktor sanane kardesim benim bu hastalıkla yaşamama şansım varken bi senin bişey yapmaz demene inanıp bu hastalıkla mı yaşamak zorundayım her hepatit c hastası tedavi olmayı hakediyor hocam siz ne düşünüyorsunuz

  Yanıtla
  • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 22:54
   Permalink

   Geçmiş olsun. Durumunuzu özel kanallardan, gerekirse şahsen Tıbbi ilaç ve cihaz kurumuna giderek ya da E-devlet üzerinden başvuru yaparak çözmenizi öneririm. Virüsü kanında taşıyan herkes bu yeni nesil ilaçları hak ediyor. Malesef çok pahalı ve dünyada para denen bir gerçek de var. Sabırlı olun, hızlı ilerleyen bir hastalık değildir. Elbet şartlar (hastalık, ilacın ödenme durumu, daha yeni ilaçların çıkıp piyasanın daha ucuzlaşması vb) olacaktır.

   Yanıtla
   • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 23:33
    Permalink

    Hocam edevlet şifrem var ama ordan iletişimden mail adreslerini bulup mail attım başka bi ulaşma yolum varmi dır yoksa mail atarak mı ulascaktim edevlet üzerinden başvuru yaptım link ini bi türlü bulamadım bizlere ilgilendiğiniz için sizin gibi bi sağlık adamına minnettarız

    Yanıtla
    • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 23:36
     Permalink

     Şimdilik oradan yapın, cevap alamazsanız telefonla , randevu alarak şahsen başvuru da yapmanızı öneririm (yapıcı bir dille).

     Yanıtla
     • 20 Mart 2018 tarihinde, saat 23:50
      Permalink

      Teşekkürler hocam eksik olmayın

      Yanıtla
 • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 01:28
  Permalink

  Hocam bi yazı yazın bişey flan yapın bunlar bizi kandırdık larini falan mı sanıyorlar türkiye ‘de 4000 küsür tane ilac var ve sadece 4 tanesi kullanılıyor diğer tüm ilaçlar aynı olmasına rağmen yurtdışından ithal ediliyor. . Bizim hepatit c ilaçlarının da daha ucuzu var Hindistan üretimi olan mısır üretimi flan olan ilaç aynı 49 bin lira verene kadar kendin üretecek bi yol bulamıyorsan bu ülkelerden kutusunu 11 liraya ithal edebiliyorsun harvoni gibi bi ilacı içeriği aynı sadece kutusu farklı bana ilaçlarımı versinler de nasıl verirlerse versinler imkan var bunun için. Yok çok pahalı diye bizi bi kenara itmesinler artık tedavi olmak istiyorum doğru ilaçlarla bi kere verdiler hastalık nuks etti ilaclari alıp satmadık yani hepatit c hastasıyız çabuk yoruluyorum enerjim yok aklım başımda çok şükür ama bunlar olunca hayat kalitemiz düşüyor kalitem düşünce kendimi kötü hissediyorum kötü hissedince depresyon ve bu döngü böyle gidiyor. Sonuçta bu hastalık hayatım da en önemli yerlerde karşıma çıkıyor ve kesinlikle ilaç ne kadar pahalı olursa olsun tedavi edilmeyi hakediyoruz sizcede öyle değil mi ? Sizlerinde yardımıyla ilaclari versinler bize hastalık nuks etti bi senedir 2. Kere tedavi vermesini bekliyorum bi alkol içtim ertesi gün stres yaptım ve hastalık tekrar geldi bi daha tedavi hakkı versinler tobe alkol içmicem öyle sizde yardım edin bize bu konuda

  Yanıtla
 • 2 Mart 2018 tarihinde, saat 22:33
  Permalink

  Beni yine konusturcaklar bi hafta once yine gittim doktora kan testi isteyip hic birsey yapmadan gonderdi Suriyelilerin burun estetik parasını ödeyen devlet bana doğru ilaç verilmediği için 3. Ayında nuks etti şuan 2. Tedavi hakkını vermiyor stajyer bi doktor yüzünden hastalık nuks etti tedavi edene kadar ilaç vermek zorunda bi kere karşılıyor diye bişey mi var ya suriyelilerin burnunu ücretsiz estetik yaparsınız kendi vatandaşınza ilacı bi kere verip geçerse geçer geçmezse kaderine diye birşey olamaz .. hastalık ı bitirene kadar tedavi hakkı verilmeli burda hiç bi istismar yoktur 1 kere tedavide ilaçlarımı zi düzgün ve sürekli aldıysak bu bizim suçumuz değil ..alan doktorlarına hangi tip hastaya hangi ilaç diye kesinlikle aşılanmalı benim ilacım harvoni ymis sanırım ama bana 3 sabah 1 akşam olmak üzere bi ilaç verildi ya yemin ederim küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum aklıma geldikçe olmaz böyle birsey

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:36
  Permalink

  anti hcv 3,786 çıktı öylesine kontrol yaptırdım dün çıktı bugun bidaha verdim aynı sonucu aldım düşük titre dedi doktor rna testi istedi 10 güne çıkıyormuş 4 ay önce kan verdim en son bişey yoktu şimdi korkuyoryum pozitif gelirmi bu değerlerde bilgilendirirmisiniz

  Yanıtla
  • 6 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:29
   Permalink

   Geçmiş olsun. Bu değere bakıp hastasınız ya da değilsiniz demek mümkün değil. Sabırla Hcv RNA testinizin sonucunu bekleyiniz.

   Yanıtla
 • 17 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:55
  Permalink

  Yok kardeşim en son yazıyı yazdıktan sonra devlet 1 evredekilere De ilaç vermeye başladı yani bana 4lu bi ilaç kombinasyonu kullandım harvoni değil sovaldi de değil 4 ayında bi stres yaptım ve doktora gittim 3 ay hastalıktan temiz kaldıktan sonra bi stres yaptım ve hastalık tekrar nuks etti şimdi 2 . Tedavi hakkı vermesini bekliyorum ama sadece ağızdan alınan antiviraller yeterli olmuyor benimki genotip 1b bununla beraber iğne kombinasyonu yapılmak zorunda haftada bir en azından virüsün cogalmamasi için antivirallerle iğne kombinasyonu şart bu sadece antiviralle büyük bi vurgun yapılıyor eğer devlet vatandaşını tedavi etcekse antivirallerle haftadan haftaya iğne yapılması şart çünkü bunun antidotu ignesinde ohh ne güzel doktorlar hemşireler rahat ilacı yazıyor gönderiyor ilacı kullanınca negatif bırakınca bide stres yapınca hastalık tekrar nuks ediyor bunun için ugrasilmasi gerek tamam antiviraller etkili ama tek başına çözüm değil engelleyici ignelerinden haftadan haftaya yapılması şart sadece ağızdan alınan ilaçlar tuzak sovaldi diye bi ilaç var ve haftadan haftaya 6 yada 3 ay la bu hastalığın nuks ünü 0 a indiriyor devletimizde ucuz diye sadece antiviralleri alıyor ve daha çok zarar ve daha çok mutsuz bi toplum yaratıyor daha pahalısini alıp iğne tedavisiyle sovaldi yle kurutup atmak mümkün ama bu ağızdan alınan ilaçlar tek başına etkin değil antidotu iğnede var .. doktor olmak gerekmiyor muş demi bunlar için doktor değilim ama doktorlarin yapamadığını bilmediğini biliyorum yazık onca pahalı ilaç istismarına o ucuz geçirmeyen ilaçlara onca para vereceğinize daha çok ilgilenim iğne tedavisi ve 10 bin dolar daha pahalıya sovaldi yi yazıp iğne tedavisiyle kombine etmek daha akılcıl hem sürümden kazandırır hem sağlıklı sorunsuz bi nesil olarak yaşamak isteyenlere kolaylık sağlar

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2017 tarihinde, saat 20:38
  Permalink

  Merhaba hocam site icin cok tesekkurler.bizim gibi hastalara moral oluyor.2007 yilinda hepat c oldugumu ogrendim.genotip 1 b. virus yuku U/ml 432441.Hcv(rnt) virus yuku1729768 idi.alat.asat ggt normal cikti ve o zaman doktor hic bir ilac önermedi.10 yil icerisinde karacigerimle ilgili doktora gorunmedim.ama suan bulanti.karaciger bolgemde ve arka tarafinda hafif agri oluyor.10 yil icerisinde kotu bir hal siroz fibroz gibi hastaliklar gelismis olabilir mi?

  Yanıtla
  • 30 Ocak 2017 tarihinde, saat 08:43
   Permalink

   Sizde görülen şimdiki şikayetler hepatit c’ye özgü olmasa da yine de hem karaciğerinizin mevcut durumu hakkında bilgi edinmek hem de 10 yıl önce olmayan ama yeni yeni çıkan neredeyse tam tedavi edici bu yeni ilaçlarla tedavi almak için sizi bir gastroenteroloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmenizi şiddetle tavsiye ederim

   Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 • 15 Aralık 2016 tarihinde, saat 23:30
  Permalink

  Selam.. bende iki gün once sonucunu aldigim hastanede hepatit c oldugumu ogrendim dunyam basima yikildi..cok mutsuzum dr beni birinci edap üniversite hastanesine yonlerdi yarin gidiyorum bakalim ne diyecek.10 yıldır evliyim esimde yok tek tesellim ve o testi yaptirdigimdimda antibiyotik bide kan surubu iciyordum acaba bunlar mi beni hepatit c li gosterdi

  Yanıtla
  • 9 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:26
   Permalink

   Geçmiş olsun, kan ilaçlarının testlerde “yalancı pozitiflik” verme gibi bir ihtimalini hiç duymadım, okumadım.

   Yanıtla
 • 20 Mart 2016 tarihinde, saat 06:16
  Permalink

  Kıymetli hocam böyle bir site ile bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler bende 2006 yılından beri hiçbir liyim her hepatit c hastasının olduğu gibi benimde yoğun yorucu yürek burkan bir hcv hikayem var bunları zaman içinde paylaşırız bana şimdiye dek tedavi vermediler hep takip ettiler hastalığın genotipimi bile yeni belirlediler 1/b olarak şimdi tedavi veriyorlar ama ben istemiyorum nedeni yeni çıkan ilaçlarda daha yüksek olan başarı sağlamak size işlerinizde kolaylıklar diliyorum lütfen bizi yalnız bırakmayın…

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 22:37
   Permalink

   Kardeşim ne demek istedin ilaclari neden kullanmak istemiyorsun anlamadım takip ediyorsan cevaplayarak bizi aydınlatırsan sevinirim

   Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 22:39
   Permalink

   Kardeşim ne demek istediğini anlamadım ilaclari neden kullanmak istemiyorsun bizi aydınlatırsan sevinirim

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir