Anasayfa / Tedavi / Sofosbuvir & Simeprevir ( Hepatit C’de En Yeni Tedaviler)

Sofosbuvir & Simeprevir ( Hepatit C’de En Yeni Tedaviler)

6 Aralık 2013’de FDA (Amerikan ve bağımsız ilaç onay kuruluşu) Hepatit C tedavisinde kullanılan bu iki yeni molekülün piyasaya girmesi ve tedavide kullanımı için onay verdi.

Her iki molekülün kullanıldığı hepatit c genotipleri şimdilik ayrı olmakla beraber bu gelişme hepatit c tedavisinde yaşanan devrimsel sürecin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Muhtemelen 2025’te gelişmiş ülkelerde bu hastalık yüzünden ölenlerin sayısı sıfıra indirilemeyecekse de toplum için ihmal edilebilir düzeyde az bir orana düşecek (neredeyse sıfır diyelim).

Ayrıca şu an faz II ve faz III araştırmaları yapılan yepyeni ve interferon iğnesi kullanılmadan uygulanacak oral (ağızdan) tedavilerle başarı şansları belli gruplarda %100 olmakla beraber ortalama %90-95 arası orandadır. O geliştirilen ilaçları daha sonra bir yazımızda anlatacağız.

Şimdilik FDA‘nın onay verdiği ve yakın zamanda Türkiye’de ruhsat alması beklenen bu iki molekülü kısaca anlatalım.

1. Sofosbuvir (Sovaldi)

sovaldiolysiomanset

Gilead firması tarafından üretilen ve piyasa adı Sovaldi olan bu molekül eskiden GS 7977 olarak bilinmekteydi. FDA 6 Aralık 2013’de Sofosbuvir’in interferon ve ribavirinle kombine olarak kullanılmasına onay verdi. Yani eski tedavi (İnterferon + Ribavirin + Telaprevir) üçlüsünden sadece Telaprevir çıkarıldı ve yerine bu yeni molekül Sofosbuvir eklendi. Tedavi süresi 24 haftadan 12 haftaya düşürüldü. Ayrıca Türkiye’de ve dünyada daha az bulunan genotip 2-3 ve 4 hastalarına da değişik yollardan bu ilacı kullanabilme onayı verildi.

Sonuç olarak yeni molekül Sofosbuvir’in bir önceki molekül Telaprevir’e (Incivo) oranla ne avantajları/dezavantajları var?

 1. Mevcut Telaprevirli 3’lü tedavinin ortalama tam başarı oranı : %70-75 lerde iken bu kombinasyonda telaprevirin çıkarılıp sofosbuvir eklenmesi ile başarı oranı ortalama : %90
 2. Yine mevcut tedavide 24 hafta (yaklaşık 6 ay) bir tedavi süresi varken bu kombinasyonda tedavi süresi 12 hafta (3 ay) gibi bir süre. Yarı yarıya bu süreyi düşürmek haftada bir defa vurulan interferon iğnesine yarı yarıya daha az maruz kalmak demektir. Ölümcül olmasa da hayat kalitesini fazlaca düşüren bu ilacı daha önce kullananlar anlattığım avantajı bileceklerdir.
 3. Telaprevirli 3’lü tedavide sık rastlanan ciddi yan etkiler görülebilmekteyken Sofosbuvir’in dahil olduğu yeni 3’lü kombinasyonda ciddi yan etki görülme sıklığı çok daha düşük.
 4. İlacın mevcut fiyatı bir dezavantaj. Şu anda kutusu 45.000 TL olarak Bakanlık sisteminde görünen ilacın tedavi maliyetinin en az 80-100 bin lira bandında olması beklenmekte. Mevcut ilaç Telaprevir  (Incivo ) ise maksimum 60.000 TL‘ye edinilebilmekte.

2. Simeprevir (Olysio)

simeprevir-olysio-tablet-hepatit-c

 Johnson & Johnson tarafından üretiliyor. Şu anda sadece Ribavirinle kombine olarak daha az sıklıkta bulunan ve tedavisi eskiden de diğer tiplere göre kolay olan Genotip 2 hastalarında kullanılmakta. Interferon iğnesinden bağımsız sadece oral bir tedavi. Türkiye’de ve dünyada genotip 2 hastaları daha az bulunduğu için pek değinmeyeceğiz.

Henüz FDA onayını almamış faz 2-3 araştırmalarında genotip 1 için oral olarak kullanımı sofosbuvir kombinasyonu ile beraber test edilmekte. Sonuçlar neredeyse %100 başarılı. Fakat henüz geniş kitlelerde araştırma yapılmadığı için etkinlik ve yan etki profili tam oturmuş değil. İlerleyen zamanlarda (en geç 1-2 yıl) yazının bu bölümünü de güncelleriz gibi geliyor.

 

Son not

Bu tedaviler şimdilik ülkemizde SGK geri ödeme kapsamına girmedi. Ruhsatı alındı fakat yayınlanması beklenen SUT (Sağlık Uygulama Tebliği’nden sonra) belli özellikler taşıyan hastalarda ödemeye girmesi bekleniyor. Tahminim en geç 2014 sonunda ilaç ödemeye girer.

Ayrıca şu an güncel kılavuzlarda bu ve diğer geliştirilmekte olan oral hepatit c genotip 1 tedavilerinin yaygınlaşması ve Telaprevir’in piyasada geçirdiği 2 yıl sonrası edinilen bilgilere göre artık hiç tedavi olmamış kimselerde Telaprevir’in dahil olduğu 3’lü kombinasyon önerilmemekte. Yüksek yan etki profili ve yeni ilaçların daha güvenilir ve etkin olmasından ötürü böyle bir not düşülmüş. Önerilmemekte demek yasak ya da asla kullanmayın anlamına gelmiyor tabi. Bu konuda en iyi fikri size tüm bilgilerinize sahip olan doktorunuz verecektir.

Sonuç olarak

Hepatit C’nin devrimsel tedavi tarihi hızla yazılmakta ve bu hastalıkta neredeyse sona gelinmekte. Siz o zamana kadar karaciğerinize ve ruhunuza iyi davranmakta ısrarcı olun ve sabredin.

İlaçlarla ya da hastalıkla ilgili herhangi bir sorunuz varsa iletişim formunu kullanarak bana yazmaktan çekinmeyin.

Sağlıklı günler dileklerimle.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama: 5,00/5)
Loading...

Hakkında Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Ayrıca Bakın:

Velpatasvir Geliyor

Gilead firması hepatit c’ye son darbeyi vurmak için hazırlanıyor. Daha önce de en güncel ve …

56 yorum

 1. Hocam eliza testinde altı ay ara ile yaptırdığı eliza testinde 1.25 pozitif RNA negatif eliza 1.08 coı RNA saptanamadi eliza 1.22 s/co RNA saptanamadi lu/ml diye sonuç çıktı bu virüsten tamamıyla kurtulmak istiyorum hastaneye gittiğimde önemsiz deyip geri gönderiyorlar akut durumdayken önlemek istiyorum tamamıyla hcv olup uğraşmak istemiyorum nasıl yol izlemeliyim

 2. merhaba sobosvir ilaç raporum ama doktorum 3 kutu daklinza ilacı ile tedavinin olacağını söyledi ve daklinza ilacı dışarıdan nereden bulacağım en uygun fiyat bana yardımcı oluırsanız sevinirim.Elinde DAKLİNZA yada diğer adıyla Daclatasvir ilacı olan varmı benimle iletişime geçerse sevinirim.0532 774 0028

 3. Mrhba.ben bu ilacı iki hafta oldu kullanıyorum.kendimi daha iyi hiss ediyorum.tedavi tamamen bitsin ben yazacam.Allah her kese şifa versin.Amin

 4. Dün itibarı ile Sovaldi ve VIRON adlı iki ilacımı aldım ve bu gün başladım. Bakalım nasıl olacak 🙂

  • Geçmiş olsun , herhangi bir yan etki yaşadınız mı ?

  • Eser bey mısırdanmı aldınız ilacı

  • Eser Bey nasılsınız? Tedaviniz nasıl geçti? 2 yıl olmuş siz tedaviye başlayalı. Çoktan bitmiştir.
   Bize yazar mısınız güncel durumunuzu?

   • Merhabalar Bünyamin bey, evet tedaviyi bitirdik en son gittiğim kontrolde her hangi bir sorun çıkmamıştı. en son geçtiğimiz hafta kontrole gittim onun sonuçları da 1 haftaya kadar çıkacak ama her hangi bir sorun çıkmayacak diye umut ediyorum. İlaç kullanım süresince de her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Her hangi bir yan etki ya da sorun olmadı. İşin doğrusu Ege Üniversitesi’nde gördüğüm tedavi ve ilgi beni fazlasıyla memnun ve mutlu etti. Her hangi bir şey sormak isteyen olursa bana ulaşabilir.
    eser.daldal@gmail.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

 5. firyuza82@mail.ru bana yardımcı olurmusunuz annem gepatit c

 6. Kimse ilacı kullanmadımı henüz , sonuçlar nasıl arkadaşlar ? Devlet bu ilacı karşılıyor şuan , doktora gittik , biyopsi yaptıktan sonra ilacı yazıyorlar.

 7. Benim bakicinin kizi hepatit c hastasi.
  Ona bu ilaclar lazim.
  Sovaldi ve simeprevir.
  Yardimci olabilecek arkadaslar var mi?

 8. Arkadaşlar yeni kanun sut a göre sovoldi geri ödeme listesine girdi doktorunuza baş vurun ben bu ilacı bayramdan sonra alaçam

 9. Merhaba bende hepatit c hastasıyım daha önce ilaçlar kullandım fakat sonuç başarısız.Yeni ilacın onayını bekliyorum.3 ay daha bekleyeceğim olmaz ise kendi imkanlarıyla dedeni olmaya çalışacağım.Mısırdan daha ucuza alan arkadaşlarla irtibata geçmek istiyorum.

 10. Elimde iki kutu sofobuvir var ben kullandım fazla geldi lazım olan bana yazsın erdgultepe@hotmail.com

 11. misirdan alin ilaclari cok ucuz 1000 dolara hepatit c ilaclari satiliyor

 12. Merhaba arkadaşlar. Bende hcv hastayım. Ben buldum ilaçlar uygun fiyata.hindistan da ve mısırda sofosbuvir fiyatı 12 hafta tedavesinin 3.000 dolar.2 hafta sonra gidecem alacam onda ve içecem.

 13. mehmet bey mpiviropack ilac sofusbuvur la aynimi yoksa farkli ilacmi

 14. mehmet bey mpiviropack ilac sofusbuvur la aynimi yoksa farkli ilacmi

 15. Bunu elde etmeye komeklik ede bilersinizmi

 16. Bu ilaçları devlet karşılamıyor bu ilaç yurt dışında satılıyor ben getirdim

 17. Çiğdem Turanli Yılmaz

  Merhaba,

  Doktorumuzun tavsiyesiyle Mısırdan sofosbuvir 400 mg içerikli ilacı getirtmiş bulunmaktayız. Adı MPIVIROPACK . ilaç Mısır’ın fakir bir ülke olması ve HEpatit C ‘nin çok yaygın bulunması sebebiyle orada 300 Dolara satılmaktadır. İlaçları annem için getirdik ve bu iki kutuya artık gerek kalmadığını söyledi doktorumuz. İlaçları aynı fiyata ihtiyacı olan birine verebiliriz. Konuyla ilgili de iacın görselini ve bilgisini bu adresten örenebilirsiniz. Sağlık şakaya ve ihmale gelmez. Allah herkesi bu dertten kurtarsın.Umarım birilerine yardımcı olabiliriz. http://www.thecairopost.com/news/115483/news/health-minister-new-hepatitis-c-drug-available-for-50000-patients

 18. Ben Oguz lütfen sorumuza cevap verirmisiniz.Teşekkür ederim.

 19. Merhaba hocam!Benim kardeşim kan tahlili sonucu hipatit C – 1 olarak belirlendi.Doktorumuz Sofosbuvir ilacını yazmış.Bu ignemi yoksa tabletli.Buna kaç aylık tedavi ve ne kadar ödeme gerekli.Törkmenistana nasıl ulaşır.

 20. Salam. Bu ilaci nerden bula bilirim? lutfen unvan adres ve telefon numarasi verin. onceden tesekkur edirem

 21. Cok iyi bir aciklama

 22. sofosbovır ve Harvonı adlı yeni ilaçlar ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında bir çalışma varmıdır.Hasta için tedavi için önemli olan bu ilaçlar onay alır mı? Ne zaman?Telefon numarama bilgi verirseniz size minnettar olurum.
  0 533 410 6134 Şimdiden sağolunuz.

 23. merhaba daha öncede size yazmıştım
  2007 yılında hepatit c 1 b olduğumu ögrendim 9 ay interforon ribavirin kullanmama rağmen negatife hic dönmedi 2014 yılında biyopsi yaptırdım fibrosis 2 f cıktı sizden öğrenmek istediyim yeni ilaçlar geri ödemeye ne zaman girer benim gibi
  yanıtsızlar kullana bilecekmi yardımcı olursanız size minnettar olurum saygılarımla

 24. Bobrek nakli ve hepatik c

 25. Mrb 2011de bobrek nakli oldum hcv rna 13 milyon civarinda biz nakilliler de soforbuvir kullanilrmi ve ne zaman uygulanir saygilar

  • merhaba , eşimde böbrek nakilli ve bis sofosvubir kullanacağız , tanıdığımız bir kaç nakilli hastada bunu kullanarak hepatit c den kurtulmuş durumda. Geçmiş olsun.

 26. hocam merhaba ben hemofili a hastasıyım hepatit c çıktı ancak yeni çıkan ilaçları ssk ödemiyormuş bende o ilacları bekliyorum ödeme ne zaman yapılacak öğrenmek istiyorum teşekkürler

 27. Hocam merhabalar hepatit ç için yeni çıkan ilaç Türkiye’ye gelmiş ama sigorta ödemiyor acaba nezaman ödeme yapar bu ilacı bekliyorum bilgilendirirseniz çok memnun olurum cok tesekkur ederim

  • Ben şuanda doktorla görüştüm bu ilaç artık SSK tarafından karşılanmakta , fakat karaciğere biyopsi ve bir takım kan testleri yapılması gerekiyor öncesinde. Geçmiş olsun.

 28. Hocam merhaba annem hepatit c hastasi bes ay once hastalik ortaya cikti kaeaciger enzimleri yuksek cikti tahliller yapildi biyopsi yapildi ist unv hukuk okuyorum orda arkadaslar fatih besisigi tavsiye ettiler gittik hocam biyopsi tahlillerin sonucunda hepatit c tanisi kondu ast alt ggt ucyuzlerdeydi ggt sekizyuzlerdeydi fatih hoca ursofalk verip iki ay boyunca bu ilaci kullanmasi gerektigini soyleyip gonderdi iki ay kullandiktan sonra tekrar gittik hepatit c tedavisine baslicam dedi hastaneye yatiricam dedi ozaman viral yuk yirmibindeydi iki ay yatak bosalmasini bekledik capada sonra yattik onbesgun birsey yapilmadi biyopsi yapildi tekrar viral yuke bakildi tekrar uc ayda yirmibindeki viral yuk birmilyon ucyuzbine yukselmis hoca bana hicbirsey anlatmadi sabaari annemin kani alinfi okadar hocam ilaca baslanmadi onbesgun sonra fatih hoca bir ilac gelicek yurt disindadsu an turkiyeye girisi olmadii onu kullanicam telaprevirli kombinasyonu kaldiramaz annen yan etkisi fazla dedi hocam annem genotip 1b genotiplendirme tahlili yaptik ILB 28 GENOTIP C/T sizden bu ilacla annem bu hastaliktan kurtulabilirmi hicbirbilgim yok hoca anlatmiyo netten kendim arastiriyorum bu hastalikla basedilebilirmi bu mikrop vucuttan tamaten atilabilirmi yuzbinliralardan bahsediliyo bu parayi birseferligine verebilecek durlmdayiz su an ama ne yapmak gerekir bilmiyorum nolur bano cvp verin tsk ediyorum saygilar.

 29. hepotit c nin mualicesi 3 kutu sovaldi ile bitiyormu. yoksa baska ilacda lazim? eger lazimsa onun ismi ve fiyati ne. hipatit c nin tam sagalmasi icin ne kadar para gerekiyor

 30. Sofosbuvir sovaldi nereden bulmak olar

 31. sofosbuvir kac paraya bulmaq olar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.