Anasayfa / Hepatit C Tedavisi

Hepatit C Tedavisi

Önemli NOT: Hepatit C’nin güncel tedavisi 2013 sonlarında değişmiştir. Aşağıdaki bilgiler biraz eskimiş olup yeni tedavileri okumak için alt satırdaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

Hepatit C En Yeni Tedaviler (2014) – Sofosbuvir ve Simeprevir

 

 

En Güncel Hepatit C Tedavisi nedir?

Hepatit C, tıbbın çok hızlı bir şekilde ilerlediğini gösteren ve muhteşem bir devrimi yansıtan bir tedavi protokolüne sahiptir.

Bundan sadece 25 yıl önce keşfedilen bu virüsün ilk zamanlarda %10 olan tedavi şansı bugün FDA onayını almış son ilaçlarla beraber tüm toplumda %80 oranını bulmaktadır. Hatta bu oran seçilmiş tedavi gruplarında (genç, hastalık erken evredeki hastalar, beyaz ırk, IL28 B genotipi CC olanlar) %90 civarlarındadır.

Kısaca bahsedersek:

  1. Haftada 1 interferon iğnesi (Toplam 24 hafta)
  2. Günde 2 defa her seferinde 3 adet Ribavirin tablet (Toplam 24 hafta)
  3. Günde 3 defa her seferinde 2 adet Telaprevir tablet (en yeni molekül) (Sadece ilk 12 hafta)

Yukarıdaki listede ilk iki sırada bulunan tedaviler 10 yıldan beridir kullanılan standart tedavi olup başarı şansı %45 civarındadır. Son eklenen proteaz inhibitörü cinsi Telaprevir (INCIVO) isimli ilaç ise bu tedavinin devrimsel gelişiminin en son halkasıdır.

Incivo isimli ilaç Türkiye’de satışa sunulmuş ve 2013 Ocak Ayında yapılan SUT değişikliği ile belirli bir grup hastada SGK tarafından ödeme kapsamına alınmıştır. Bunun dışında kalan hastalar ne yazık ki kutusu 20.000 TL civarında olan bu ilacı toplam 3 kutu ve 60.000 TL olarak kendileri satın almak durumundadırlar. (Bu konuda daha ucuz temin fırsatlarını öğrenmek isterseniz iletişim sayfasından lütfen bana yazın).

Son Söz

Hepatit C günümüz şartlarında %80’den fazla tamamen iyileşme şansı olan, adı kötü, kendisi kötü, sonu büyük ihtimalle iyi bir hastalıktır. Hala denenen bazı moleküllerle 2015 yılından sonra tüm hasta gruplarında %100 tedavi edilen bir hastalık olacağı söylenmektedir. Temennimiz bu virüsün zamanın ölümcül hastalığı tüberküloz gibi tarihin tozlu sayfalarında yerini alması ve bizden ve sevdiklerimizden uzak olmasıdır.