Anasayfa / Genel / Hepatit C miyim? Nasıl Öğrenebilirim?

Hepatit C miyim? Nasıl Öğrenebilirim?

Sizlerden gerek e-posta gerek telefon yoluyla gelen soruların büyük bir kısmında hep aynı merak bulunmakta;

Peki bu bilgiler ışığında bende hepatit c var mıdır? Merak ettim. Nasıl öğrenebilirim?

Şimdi bunu cevaplayalım.

Bildiğiniz gibi ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yani aile hekiminize gidip yaptıracağınız tahlil, muayene veya işlemlerden eczanede çıkan cüzi bir farktan başka bir ücret alınmaz (sosyal güvenceniz olsa da olmasa da). Siz de  hepatit c olduğunuzdan şüpheleniyor ya da en azından bir defa kontrolden geçmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz aile hekiminize başvurun.

Aile hekiminiz hepatit c taramasında kullanılan anti hcv testini sizlere bir tüp kan alarak uygulayabilir. Bu kan ile gerekli görülürse hepatit b (antihbs, hbsag) ve HIV (Aids) testleri de yapılabilir. Aile sağlığı merkezinde yapılacak olan bu anti hcv tahlili bir ya da iki gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

aile hekimi hepatit c

Son olarak belirtmekte fayda var ki anti hcv değeriniz olması gerekenden yüksek gelse bile bu kesin hepatit c olduğunuz anlamına gelmez. Kesin tanı için üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinin büyük laboratuvarlarında yapılan hcv rna ve tiplendirme testleri yapılmalıdır. Elinizdeki bu sonuçla bu kurumlara başvurursanız gereken işlemler yapılır. Kaba olarak anti hcv’si pozitif (yüksek) olanların kesin olarak hepatit c olma oranı (hcv rna tahlilinde de gerçekten hepatit c çıkma olasılığı) %75‘tir. Kalan %25’lik kesimde ise daha sonra bahsedeceğimiz başka nedenlerden ötürü anti hcv yükselmesi olmuştur ve kişi hasta veya taşıyıcı değildir.

 

Hepatit C Semptomları

 

 

Eğer ki elinizde olan anti hcv test sonucunuzu yorumlatacak birini bulamıyorsanız bana iletişim sayfam yoluyla ulaşabilirsinizEğer aile sağlığı merkezinde yaptırdığınız anti hcv tahlilinde sonuçlarınız normal ise hepatit c hastalığınızın olmadığı kesindir. Akabinde detaylı tahlillere veya muayeneye gerek yoktur. Aile hekiminiz veya hastanelerdeki enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimler bu konuda sizleri bilgilendirebilir.

 

Ayrıca;

AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy, ortalama: 3,50/5)
Loading...

Hakkında Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

Ayrıca Bakın:

Hepatit C Semptomları

Hepatit C’li  hastaların akut dönemde (ilk 6 ay) %70-80’i hemen hemen hiçbir semptom göstermezler. Çok …

15 yorum

 1. Hocam anti hcv 1.25 cıktı aile hekimimiz bi sıkıntı yok dedi ben baska bi hastanede tekrar test yaptırdım sonucu bekliyorum sizce bi sıkıntı var mıdır..

  • Geçmiş olsun, bu seviyelerde genelde HCV RNA negatif gelir sorun çıkacağını sanmıyorum. Antihcv’nin pek bir önemi yoktur. Tekrar baktırmanızda fayda var. İçiniz rahat değilse bir enfeksiyon uzmanına başvurup HCV RNA tahlili için görüşebilirsiniz.

 2. Hocam gebelik için yaptırdığım testte hcv 1.8 çıktı tekrar istediler ve sonraki testte 2.08 çıktı. Hepatit c mi var bende hamilelikten dolayı değerler yanıltabilirmi?

  • Geçmiş olsun. Hamilelikte antihcv değeri pek yanılmaz ama bu seviyelerdeki pozitifliklerin yalancı pozitif ya da geçirilmiş enfeksiyon olarak karşımıza çıkma ihtimali çok fazla. Enfeksiyon hastalıkları kliniğine gidip Hcv RNA tetkikinizi mutlaka yaptırınız. Kesin sonuç onunla beraber çıkacaktır.

 3. Hocam ben 15 yıldır hepatit c hastasıyım bu yıl biyopsi olduğumda ilaç kullanmam gerektiği söylendi 50 günde sonuç negatif çok şükür🙏

 4. Hocam iyi günler. Stres yaşadığım için 37.gün özel bir labaratuvarda Anti-HCV testi oldum. Değer 0.09 Negatif.
  6.ayı ya da 3.ayı beklemeli miyim ?

  Teşekkürler.

 5. hocam çok teşekkürler. tereddütlerim gitti…

 6. Hocam hepatip c ve b sonuclarını saglık ocaklarından alabilirmiyiz.iş yeri istedide

 7. Hocam iyi günler. . şüpheli ilişki (vajinal) sonrası 68. Gün Özel bir labatuarda 4.jenarasyon VİDAS makina VE elfa yöntemi ile test oldum. ANTİ HCV 0.09 Negatif ( VİDAS ANTİ HCV ÇALIŞILMIŞTIR.) YAZIYOR Raporumda. Kafamda 180 gün kuluçka süresi var. Sonucum negatif 90. Gün HCV RNA testi OLMAYI düşünüyorum gerek var mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.