Anasayfa / Kişisel / Benim Hepatit C Hikayem

Benim Hepatit C Hikayem

Aslen bir tıp doktoruyum. Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanında ihtisas görmekteyim. 34 yaşındayım. Benim hikayem bundan 5 yıl öncesine dayanıyor.

Herhangi bir şikayetim yokken hayatımın en zor zamanlarında (TUS Öncesi) yaptırdığım ELISA testinde anti hcv değerim yüksek çıkmıştı. Akabinde yapılan HCV RNA testimde ise yüksek bir miktar kabul edilen 1 milyon IU/ml rna görülmüştü (kesin hastaydım).

2010 yılında henüz hepatit c ile ilgili umut verici bir tedavi yoktu. Var olan eski ikili tedavi dediğimiz (İnterferon + Ribavirin) hem çok zor hem de başarı oranları benim genetik grubumda (Tip Ib – IL 28B TT) neredeyse sıfıra yakındı. Tabi bu beni çok fazla karamsarlığa ve bir o kadar da yeni tedavileri araştırmaya itti. Bu uğurda körelmiş ingilizcemi geliştirdim desem yalan olmaz.

Nihayet ertesi yıl hepatit c dünyasında bir devrim olarak nitelenen “ilk yeni tedavi” olan telaprevir etken maddeli Incivo isimli hap Gilead isimli minik bir yahudi kökenli firma tarafından bulundu. Çeşitli süreçlerin, zor zamanların ve maddi sıkıntıların sonunda tedavi maliyeti neredeyse 100.000 lirayı bulan bu ilacı 2014 yılında elde edebildim ve kullanmaya başladım.

interferon enjeksiyonu
interferon enjeksiyonu

Tedavi öncesi %50 olarak görülen tam ve kalıcı viral yanıt verme istatistiği vardı. Yani yazı mı tura mı? Şükürler olsun ki berbat iğnelerin, ateşler içinde yandığım gecelerin sonunda ailemin de büyük desteği ile tıbben ve kesin olarak bu hastalığı yendim. Artık test bile yaptırmıyorum. Tüm değerlerim normale döndü.

Ta o zamanlarda açtığım bu web sitesine yıllar içerisinde pek içerik ekleyemedim. Maksadım yeni tedavileri araştırırken bunları benim gibi sıkıntı çeken hepatit c hastaları ile paylaşmak ve bir nebze de olsa siteyi bildiklerimi unutmamak adına “akıl defteri” olarak kullanmaktı. İçerisinde bulunduğumuz 2016 yılına geldiğimizde hepatit c’de benim tedavimin üzerine o kadar gelişmeler oldu ki artık siteyi sık sık güncellemek ve yeni bilgilerle hiç bilmeyen insanlara ulaşmak hem eski bir hasta hem de bir hekim olarak benim borcum oldu.

Hepatit C artık yenilebilir bir hastalıktır. Aşısı bulunamamış olsa da mevcut (benimkinden daha yeni) tedavilerle neredeyse %100 kalıcı yanıtlar alınabilmektedir. Siz de hastalığınızın içeriğini ve tedavi sürecinizi iyi takip etmeli, bilmediklerinizi sormalısınız. Sitede zaten bol bol teorik ve pratik bilgiler vereceğim tedavi ile ilgili.

Herhangi bir sorunuz için iletişim sayfamdan benimle irtibat kurmaktan çekinmeyin. Sizin de bir hikayeniz var ise bana yollayın. Herkesle paylaşalım.

Sağlıklı ve huzur dolu bir ömür dileklerimle.

 

Dr. Bünyamin YILDIRIM,
Gaziantep.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy, ortalama: 4,50/5)
Loading...

Hakkında Dr. Bünyamin YILDIRIM

Tıp doktoru. Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Ayrıca eski hepatit c hastası. Yeni tedavilerle virüsten tamamen kurtulmuş. Hepatit C hakkında bilinmeyenleri ve yeni gelişmeleri paylaşmak amacıyla bu web sitesini 2010 yılında kurdu. Hala içerik eklemeye ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyor.

8 yorum

  1. anti hcv 3,786 çıktı öylesine kontrol yaptırdım dün çıktı bugun bidaha verdim aynı sonucu aldım düşük titre dedi doktor rna testi istedi 10 güne çıkıyormuş 4 ay önce kan verdim en son bişey yoktu şimdi korkuyoryum pozitif gelirmi bu değerlerde bilgilendirirmisiniz

  2. Yok kardeşim en son yazıyı yazdıktan sonra devlet 1 evredekilere De ilaç vermeye başladı yani bana 4lu bi ilaç kombinasyonu kullandım harvoni değil sovaldi de değil 4 ayında bi stres yaptım ve doktora gittim 3 ay hastalıktan temiz kaldıktan sonra bi stres yaptım ve hastalık tekrar nuks etti şimdi 2 . Tedavi hakkı vermesini bekliyorum ama sadece ağızdan alınan antiviraller yeterli olmuyor benimki genotip 1b bununla beraber iğne kombinasyonu yapılmak zorunda haftada bir en azından virüsün cogalmamasi için antivirallerle iğne kombinasyonu şart bu sadece antiviralle büyük bi vurgun yapılıyor eğer devlet vatandaşını tedavi etcekse antivirallerle haftadan haftaya iğne yapılması şart çünkü bunun antidotu ignesinde ohh ne güzel doktorlar hemşireler rahat ilacı yazıyor gönderiyor ilacı kullanınca negatif bırakınca bide stres yapınca hastalık tekrar nuks ediyor bunun için ugrasilmasi gerek tamam antiviraller etkili ama tek başına çözüm değil engelleyici ignelerinden haftadan haftaya yapılması şart sadece ağızdan alınan ilaçlar tuzak sovaldi diye bi ilaç var ve haftadan haftaya 6 yada 3 ay la bu hastalığın nuks ünü 0 a indiriyor devletimizde ucuz diye sadece antiviralleri alıyor ve daha çok zarar ve daha çok mutsuz bi toplum yaratıyor daha pahalısini alıp iğne tedavisiyle sovaldi yle kurutup atmak mümkün ama bu ağızdan alınan ilaçlar tek başına etkin değil antidotu iğnede var .. doktor olmak gerekmiyor muş demi bunlar için doktor değilim ama doktorlarin yapamadığını bilmediğini biliyorum yazık onca pahalı ilaç istismarına o ucuz geçirmeyen ilaçlara onca para vereceğinize daha çok ilgilenim iğne tedavisi ve 10 bin dolar daha pahalıya sovaldi yi yazıp iğne tedavisiyle kombine etmek daha akılcıl hem sürümden kazandırır hem sağlıklı sorunsuz bi nesil olarak yaşamak isteyenlere kolaylık sağlar

  3. Merhaba hocam site icin cok tesekkurler.bizim gibi hastalara moral oluyor.2007 yilinda hepat c oldugumu ogrendim.genotip 1 b. virus yuku U/ml 432441.Hcv(rnt) virus yuku1729768 idi.alat.asat ggt normal cikti ve o zaman doktor hic bir ilac önermedi.10 yil icerisinde karacigerimle ilgili doktora gorunmedim.ama suan bulanti.karaciger bolgemde ve arka tarafinda hafif agri oluyor.10 yil icerisinde kotu bir hal siroz fibroz gibi hastaliklar gelismis olabilir mi?

    • Sizde görülen şimdiki şikayetler hepatit c’ye özgü olmasa da yine de hem karaciğerinizin mevcut durumu hakkında bilgi edinmek hem de 10 yıl önce olmayan ama yeni yeni çıkan neredeyse tam tedavi edici bu yeni ilaçlarla tedavi almak için sizi bir gastroenteroloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmenizi şiddetle tavsiye ederim

      Geçmiş olsun.

  4. Selam.. bende iki gün once sonucunu aldigim hastanede hepatit c oldugumu ogrendim dunyam basima yikildi..cok mutsuzum dr beni birinci edap üniversite hastanesine yonlerdi yarin gidiyorum bakalim ne diyecek.10 yıldır evliyim esimde yok tek tesellim ve o testi yaptirdigimdimda antibiyotik bide kan surubu iciyordum acaba bunlar mi beni hepatit c li gosterdi

  5. Kıymetli hocam böyle bir site ile bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler bende 2006 yılından beri hiçbir liyim her hepatit c hastasının olduğu gibi benimde yoğun yorucu yürek burkan bir hcv hikayem var bunları zaman içinde paylaşırız bana şimdiye dek tedavi vermediler hep takip ettiler hastalığın genotipimi bile yeni belirlediler 1/b olarak şimdi tedavi veriyorlar ama ben istemiyorum nedeni yeni çıkan ilaçlarda daha yüksek olan başarı sağlamak size işlerinizde kolaylıklar diliyorum lütfen bizi yalnız bırakmayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir